Zbigniew Struk

Zbigniew Struk – urodził się 6 stycznia 1961 roku w Białymstoku. Pierwszy kontakt z japońskimi sztukami walki miał w wieku 10 lat, gdy za namową kolegi „odwiedził” sekcję judo w Klubie Sportowym „Jagiellonia” w Białymstoku. Niestety, treningi były wówczas bardzo ostre i dziesięciolatek po trzech miesiącach zrezygnował. Nie zraził się jednak do sportu, ponieważ uprawiał takie dyscypliny sportu jak: lekkoatletyka, akrobatyka sportowa i pływanie. W 1974 roku „ziarno” które zostało zasiane 4 lata wcześniej „zakiełkowało” ponownym kontaktem z judo. I tak już zostało do dziś.

Zainteresowanie sztukami walki

Wyczynowy kontakt z judo zakończył jako trener w Gwardii Białystok w 1986 roku. W międzyczasie jednak, zetknął się z innymi sztukami walki. W 1979 roku rozpoczyna naukę ju-jutsu pod kierunkiem Andrzeja Trepte i nieco później karate shotokan w Białostockim TKKF Zachęta. Na własną rękę, przy bardzo skromnych możliwościach, jeśli chodzi o literaturę (o filmach wideo nikt wtedy nie śnił) uczy się technik nunchaku, bo (kij), i rzucania nożem. Wiosną 1981 roku trafia do formacji powietrzno-desantowych, gdzie uzupełnia wiedzę o karate kyokushin i systemy wojskowe m.in. bojowe sambo, którego uczył się od żołnierzy radzieckich wojsk specjalnych i powietrzno-desantowych.

Prekursor wschodnich sztuk walki

17 grudnia 1983 roku jest jednym z 20 instruktorów ju-jutsu, którzy wspólnie z dr Krzysztofem Kondratowiczem i panem Janem Braunem kładzie podwaliny pod Polskie Centrum Ju-Jitsu. Od 1984 roku ściśle współpracuje z Erykiem Murlowskim współtworząc Centrum Ju Jutsu-Aikijutsu Kobudo Kenkyukai. W latach 1986-88 zakłada pierwszą sekcję aikido w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia według programu aikikai. W tym czasie pobiera nauki u wielu nauczycieli różnych systemów walki w kraju i za granicą. Uważa, że przełomowym momentem w jego życiu, jeśli chodzi o postrzeganie tradycyjnych sztuk walki, były lekcje OKUYAMA SHIZAN SENSEI z HAKKO-RYU JU-JUTSU oraz kontakt w 1989 roku z TERRY WINGROVE SENSEI, spadkobiercą YAWARA, którego uczniem pozostaje do dzisiaj.

Zdobywca licznych uprawnień

Na początku lat dziewięćdziesiątych wraca do formacji specjalnych tj. Kompanii Antyterrorystycznej, w której odpowiedzialny jest m.in. za walkę wręcz. W maju 1990 roku współtworzy VI Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy z siedzibą w Białymstoku, a w 1992 roku Agencję Komandos, przy wymienionym Oddziale. W tymże roku kończy z wyróżnieniem Kurs Agentów Ochrony w Agencji Komandos w Warszawie. W 1994 roku uzyskuje międzynarodowe uprawnienia Bodyguarda podczas kursu International Bodyguard Association, w której to organizacji czynnie działał do 1999 roku. W latach 1995-2000 był wykładowcą w Szkole Ochrony i Konwojowania, odpowiedzialnym za walkę wręcz i ochronę osób. Jesienią 1995 roku podczas szkolenia zorganizowanego przez Polski Związek Instruktorów i Trenerów Formacji Ochronnych I.P.System zapoznaje się z Explosive Self Defense System i jego twórcą Sławomirem Goździkiem, oficerem szwedzkiej policji. W 1996 roku podczas kursu w Uddevalla w Szwecji uzyskuje uprawnienia instruktora E.S.D.S. i Przedstawiciela tego systemu na Polskę.

Tradycyjna Medycyna Chińska i kontynuowanie nauk mistrzów

Latem 1997 roku spotyka Sifu James Mc Neil ze szkoły „Dziewięć Małych Niebios” u którego rozpoczyna naukę wewnętrznych systemów kung-fu m.in. Tai-Chi-Chuan, Hsin I, Chi-Kung /Nei Gong/, Iron Shirt, Iron Hand, Splashing Hands, oraz podstawy medycyny chińskiej.
Obecnie Sensei Zbigniew Struk skupił się na kontynuowaniu nauk przekazanych przez sensei Wingrove’a, prowadzi liczne kursy i szkolenia w kraju i za granicą.
Zawodowo prowadzi profesjonalny gabinet terapii naturalnych w oparciu o Tradycyjną Medycynę Chińską.

ZAPISZ SIĘ