10 zasad zdrowego odżywiania w oparciu o najnowsze badania naukowe

Zdrowie, witalność, długowieczność

Tytuł oryginału: La Meilleure Façon de Manger
  • ISBN: 978-83-65846-17-4;
  • Cena katalogowa: 89.80 zł;
  • Ilość stron: 408;
  • Oprawa: twarda;
  • Format: 17,5 x 24,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2017;
  • Nr wydania: I;
Patrycja Buraczewska
Magdalena Kuźmiuk
0
1

Współczesna dieta czyni nas chorymi

Thierry Souccar i Angélique Houlbert w swojej publikacji ujawniają, że w krajach rozwiniętych choroby związane z nieodpowiednim sposobem odżywiania dotykają 50-65% populacji. Wytłumaczeniem jest to, że nasi przodkowie żywili się owocami, warzywami i orzechami przez około 50 milionów lat. Dopiero 2 miliony lat temu do diety dodane zostało mięso, a bulwy i korzenie około milion lat temu. Ponadto 150 lat temu, wraz z nadejściem industrializacji, na naszych talerzach zaczęła pojawiać się żywność coraz bardziej zmodyfikowana, miękka i lekkostrawna, nie licząc substancji chemicznych w niej zawartych i tych służących do jej produkcji. Medycyna ewolucyjna uczy nas, że otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, rak, choroby neurodegeneracyjne i osteoporoza są w dużej mierze związane z utratą równowagi metabolicznej, spowodowaną przez zmiany w żywieniu, które w skali ewolucji nastąpiły dosłownie przed chwilą.

Model żywieniowy wywodzący się z medycyny ewolucyjnej

Celem zawartych w niniejszej książce zaleceń żywieniowych jest odbudowanie i ochrona równowagi metabolicznej, do której zostaliśmy genetycznie stworzeni. Przedstawione tu zostało dziesięć podstawowych zasad, według których należy się odżywiać, by zachować zdrowie. Dzięki poprawie diety pozbędziesz się nadwagi i staniesz się też bardziej odporny na reklamy. Będziesz jeść więcej produktów roślinnych, a wyeliminujesz przetworzoną żywność. Dowiesz się czym jest gęstość odżywcza i indeks glikemiczny oraz jakie produkty mają wysoki poziom tych wskaźników. Poznasz żywność antyoksydacyjną, jak również nauczysz się czytać etykiety na produktach, aby unikać szkodliwych konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku oraz jedzenia hipertoksycznego.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odżywianiu

Dopełnieniem planu odżywiania będą przepisy na zdrowe i smaczne dania. Dowiesz się jak zrównoważyć ilość tłuszczów w diecie, aby zmniejszyć ryzyko zawału i zlikwidować stany zapalne. Poznasz zalecenia dotyczące makro- i mikroelementów w Twojej diecie oraz dowiesz się jak wybierać odpowiednie produkty i planować posiłki. Nauczysz się gotować tak, by nie tracić składników odżywczych. Będziesz spożywać mniej kalorii ale będziesz syty.

Podstawowe zasady dobrego kupowania żywności:

• planuj jadłospis na 3 lub 4 dni naprzód lub na cały tydzień,
• zrób listę zakupów uwzględniającą jadłospis,
• przed wybraniem się na zakupy zjedz posiłek,
• wybieraj raczej place targowe i małe sklepy zamiast supermarketów,
• zwracaj uwagę na daty przydatności do spożycia i końcową datę optymalnego użycia.

Najlepszy sposób odżywiania!

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ