Jak pokonać szumy uszne i zawroty głowy

Proste techniki aktywujące neuroplastyczność mózgu w dolegliwościach audiologicznych

 • ISBN: 978-83-8272-005-1;
 • Cena katalogowa: 54.50 zł;
 • Ilość stron: 352;
 • Oprawa: miękka;
 • Format: 14,5 cm x 20,5 cm;
 • Data ostatniego wydania: 2022;
 • Nr wydania: I;
Monika Muszyńska
Paweł Uklejski
0
0

Szumy uszne, piszczenie, bzyczenie, trzaski, dziwne wrażenia słuchowe, zawroty głowy — twoja hałaśliwa codzienność

Co druga osoba przynajmniej raz doświadczyła szumów usznych. A u co piątej szumy uszne występują stale. Przyczynami takich dźwięków fantomowych i zaburzeń sensorycznych mogą być: przebywanie w nadmiernym hałasie, uszkodzenia mechaniczne ucha wewnętrznego i stres. Jednak uzyskanie diagnozy jest niezwykle trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Kolejne testy mogą wskazać ich przyczyny. Co, jeśli wychodzą poprawnie, a ty nadal słyszysz dźwięki doprowadzające cię do szaleństwa? Odpowiedź, jak radzić sobie z tym nieznośnym hałasem i odzyskać zdrowie, znajdziesz w tej książce. Zawiera ona wyjaśnienie szumów usznych, chorób audiologicznych i zaburzeń sensorycznych. Poznasz wpływ psychosomatyki na leczenie szumów usznych. Nauczysz się również radzić sobie z tymi dolegliwościami w życiu codziennym. Poznasz sposoby na stres i stany lękowe, które są skutkiem szumów usznych. Otrzymasz także gotową receptę, jak ćwiczyć mózg. Dzięki klinicznie potwierdzonemu programowi ROCK STEADY, opartemu na zintegrowanej neuroplastyczności, zmniejszysz, czasowo wyeliminujesz lub zapanujesz nad nieznośnymi wrażeniami słuchowymi.

Czy testy audiologiczne zawsze prowadzą do prawidłowej diagnozy?

Autorka, mająca za sobą lata praktyki w audiologii klinicznej, wyjaśnia trudności, z którymi boryka się pacjent szukający prawidłowej diagnozy. A różnorodność zaburzeń sensorycznych i audiologicznych z pewnością nie ułatwia lekarzom poszukiwań ich przyczyn. Zaburzenia to między innymi:

 • szumy uszne i inne dźwięki fantomowe,
 • uporczywe zawroty głowy percepcyjno-posturalne,
 • łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy,
 • zapalenie błędnika i zapalenie nerwu przedsionkowego: infekcje ucha wewnętrznego,
 • choroba Ménière’a i obrzęk endolimfatyczny,
 • migrena przedsionkowa,
 • zespół Mal de débarquement (MdDS),
 • mgła mózgowa, zamglenie, idiopatyczne zawroty głowy.

Aby zawęzić krąg poszukiwań, lekarze mogą zlecić badania słuchowo-przedsionkowe, takie jak test słuchu – audiogram, tympanometria i badanie mowy, testy okulomotoryczne, test Dix-Hallpike’a i testy obrotowe czy test impulsów głowy. Jeśli te wykryją nieprawidłowości, lekarz może przepisać dostępne formy terapii lub zalecić leczenie farmakologiczne. Co jednak, jeśli nic nie wykażą?

Co to jest neuroplastyczność mózgu?

neuroplastyczność

Neurony i system nerwowy zarządzają wszystkimi funkcjami twojego ciała. Ich rolą jest przekazanie informacji ścieżkami neuronowymi poprzez sieci połączeń nerwowych. To właśnie neurodegeneracja tych utartych wzorców i ścieżek, którymi informacje przekazywane są do mózgu, powoduje zawroty głowy i szumy uszne. Te zaburzenia neuronalne w odbieraniu bodźców są cenną wskazówką, że któraś część fizyczna, duchowa, emocjonalna lub mentalna nie pracuje prawidłowo. Niestety medycyna akademicka nie operuje narzędziami, które można by wykorzystać do odbudowy uszkodzonych neuroprzekaźników i sieci neuronowych. A jedyną szansą na odzyskanie zdrowia w tym przypadku może być zintegrowana neuroplastyczność. Jest to nieograniczony potencjał do samouzdrawiania, który posiada twój mózg i ciało. Należy go tylko odpowiednio aktywować. Zawarte w tej książce techniki umożliwią ci aktywację tego potencjału i przebudowę ścieżek neuronowych.

Zintegrowana neuroplatyczność w rehabilitacji przedsionkowej złagodzi szumy uszne i zawroty głowy

Autorka tej książki, ceniony audiolog przedsionkowy i terapeutka neuroplastyczności, pomoże ci aktywować neuroplastyczne zdolności twojego mózgu, zregenerować neuroprzekaźniki i przebudować sieci neuronowe w twoim ciele. Jak podkreśla tylko ty możesz kontrolować ten proces. Jak to zrobić? Książka zawiera precyzyjny plan, jak ćwiczyć mózg, i autorski program ROCK STEADY. Zawiera on wytyczne i zestaw technik, które aktywują uzdrawiający potencjał twojego ciała. Książka została zaprojektowana w taki sposób, aby osoba cierpiąca z powodu zaburzeń sensorycznych nie miała kłopotów z nawigacją. Każdy z rozdziałów kończy się podsumowaniem, w którym zawarto najważniejsze dla ciebie informacje. Co ważne, wyróżniono też sekcje z ćwiczeniami, które samodzielnie wykonasz w domu, by rozpocząć proces rehabilitacji przedsionkowej, regeneracji neuroprzekaźników i odbudowę ścieżek neuronowych.

Skuteczne i sprawdzone ćwiczenia, które pokonają szumy uszne i zaburzenia sensoryczne

Jednym z podstawowych ćwiczeń w neuroplastyczności jest ćwiczenie „skanowania ciała” jest Wykorzystuje ono pozycje jogi. Możesz je wykonać w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej, zależnie od twoich preferencji. Celem tego ćwiczenia jest odkrycie doznań zmysłowych opartych na czuciu głębokim, czyli propriocepcji. Podczas jego wykonywania mózg otrzymuje sygnały neuronowe o ułożeniu, pozycji ciała bez patrzenia na nie. Każdy kolejny skan ciała, który wykonasz, dostarczy ci całkiem nowych wrażeń sensorycznych. Dzięki czemu dostrzeżesz i odczujesz coraz więcej nowych szczegółów w twoim ciele. To z kolei pozwoli ci zbudować nowe ścieżki neuronowe. Ćwiczenia, jak „radosna obecność”, „moje normalne odczucia”, „pożądane odczucia” czy „zostań swoim przyjacielem” pomogą ci skupić się na doznaniach i odczuciach, które już mają utarte ścieżki neuronowe. To właśnie ich neurodegeneracja powoduje niepożądane doznania sensoryczne. Zatem pierwszym krokiem do ich regeneracji lub przebudowy jest samoświadomość twojego ciała, odczuć i wrażeń.

Dzięki tej książce:

 • dowiesz się, czym są szumy uszne, zaburzenia sensoryczne i inne choroby audiologiczne;
 • poznasz przyczyny ich występowania;
 • odnajdziesz sposoby na stres i stany lękowe, które mogą być skutkiem szumów usznych;
 • zapoznasz się z rodzajami testów, które mogą pomóc ci uzyskać prawidłową diagnozę;
 • zrozumiesz, że twoje ciało ma nieograniczone możliwości regeneracji i samouzdrowienia;
 • aktywujesz neuroplastyczność, by zregenerować przekaźniki i zbudować nowe połączenia i ścieżki neuronowe;
 • pozbędziesz się bólu głowy i poznasz lecznicą moc psychosomatyki;
 • zastosujesz zestawy ćwiczeń programu ROCK STEADY, służącego do rehabilitacji przedsionków.

Pożegnaj szumy uszne

ZAPISZ SIĘ