Kod DNA – jak możesz wykorzystać geny do poprawy zdrowia i pokonania chorób?

Data: 11.30.2023
Kategorie: Bez kategorii

Kod DNA to jak przepis na budowę każdej części naszego ciała. To dzięki niemu mamy określony kolor oczu, włosów i wiele innych cech, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach. DNA to swego rodzaju instrukcja budowy całego naszego organizmu, która sprawia, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Co to jest epigenetyka i jak wpływa na nasze DNA?

Epigenetyka to nauka, która bada zależność kodu genetycznego człowieka od środowiska, w którym obraca się oraz stylu życiu, jaki prowadzi. Mówiąc kolokwialnie – w pewnym sytuacjach „włączamy” lub „wyłączamy” konkretne geny. Pozwala nam zrozumieć zachodzące zmiany i zjawiska w organizmie, rolę zdrowego odżywiania, aktywnego trybu życia, snu i wiele innych. Wachlarz możliwości epigenetyki jest naprawdę szeroki.

Dlaczego niektórzy zapadają na ciężkie choroby, a inni nie?

To częściowo wynika z naszego DNA, które odziedziczyliśmy. Niektóre geny sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na pewne choroby kardiologiczne, układu odpornościowego czy nowotworowe. Osoby szczególnie obciążone ze względu na linię genetyczną, powinny regularnie przeprowadzać profilaktyczne badania, a także przeanalizować, jaki tryb życia prowadzili dawny członkowie naszej rodziny. I tutaj wkracza epigenetyka, która pomaga zrozumieć powstawanie chorób, nasze preferencje, słabości czy skłonności do używek.

DNA daje nam ogromny zestaw możliwości zachowania dobrego zdrowia, ale to epigenetyka poniekąd jest dyrygentem dla naszych genów. Dzięki temu połączeniu coraz lepiej rozumiemy, jak dbać o nasz organizm i zapobiegać ciężkim chorobom, by móc cieszyć się szczęśliwym życiem na długie lata.

Jeśli chcesz dogłębnie przestudiować temat genów i epigenetyki – sięgnij po książkę „Odblokuj moc swoich genów – epigenetyka w praktyce” autorstwa Kashifa Khana:

ZAPISZ SIĘ