Demencja – profesjonalny przewodnik dla opiekunów

Sprawdzone zasady opieki nad osobą chorą, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i spokój

  • ISBN: 978-83-8168-971-7 ;
  • Cena katalogowa: 44.40 zł;
  • Ilość stron: 224;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2021;
  • Nr wydania: I;
Mariusz Golak
Paweł Uklejski
0
0

Opieka nad osobą z demencją – co należy wiedzieć, żeby skutecznie zadbać o chorego i własny rozwój osobisty

Demencja obejmuje szerokie spektrum symptomów wywołanych schorzeniami mózgu. Prowadzą one do utraty zdrowia i zaburzenia funkcji poznawczych. Osłabiają umiejętność komunikacji i logicznego rozumowania. Jednym z głównych objawów demencji są narastające problemy z pamięcią. Oprócz tego pojawiają się trudności w kontrolowaniu emocji, zmiany osobowości czy niemożność skupienia uwagi. Dlatego demencja czasami mylona jest z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak alzheimer lub parkinson. Wbrew pozorom nie jest ona normalną częścią procesu starzenia. Owszem, podeszły wiek zwiększa ryzyko, ale nie zawsze do niej prowadzi. Demencja nie tylko rzutuje na zdrowie chorej osoby, ale też jej opiekuna. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio zadbać o równowagę ciała i umysłu obojga. Dzięki tej książce dowiesz się, jak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad osobą z demencją. Poznasz choroby, które ją wywołują, a także metody ich leczenia. Zrozumiesz zmiany zachodzące w osobie zmagającej się z tą chorobą i nauczysz się ją wspierać. Dysponując wszechstronną wiedzą z dziedziny neuronauki, lepiej przygotujesz się na spotkanie z nową rzeczywistością. W ten sposób nigdy nie zabraknie ci motywacji do opieki nad bliskim.

Starsza kobieta siedząca przy stole ze szklanką wody.
Wbrew pozorom demencja nie stanowi naturalnego etapu procesu starzenia. Czasami jej objawy mylone są z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak alzheimer czy parkinson. Fot. Depositphotos

Jak rozpoznać demencję i radzić sobie w nowej sytuacji

Kiedy zawodzi mózg, człowiek nie jest w stanie trzeźwo myśleć, zapamiętywać ani logicznie rozumować. Ale czy wystąpienie któregoś z tych objawów automatycznie oznacza demencję? Niestety jej oznaki można pomylić ze zmianami towarzyszącymi starzeniu. Diagnozę mogą utrudnić również objawy typowe dla niektórych chorób neurodegeneracyjnych związanych z wiekiem starczym. Są to choćby alzheimer czy parkinson. Oprócz tego neuronauka wskazuje wiele różnorodnych przyczyn dysfunkcji mózgu. Każdy z nich przyspiesza pojawienie się demencji. Jak odnaleźć się w tej trudnej sytuacji? W książce tej znajdziesz najnowsze informacje z dziedziny neuronauki, które ułatwią ci rozpoznanie demencji u bliskiej osoby. Co ważne, pochodzą one z wiarygodnego źródła. Autorka jest bowiem doświadczoną pielęgniarką z ponad czterdziestoletnim stażem. Przez lata zajmowała się chorymi na demencję i ich rodzinami. Bazując na swoim bogatym doświadczeniu, współtworzy także internetową grupę wsparcia o ogólnoświatowym zasięgu. Teraz dzieli się zdobytą wiedzą za pośrednictwem tej książki.

Pozytywne myślenie podczas opieki nad osobą z demencją – czy jest to w ogóle możliwe?

Demencja destabilizuje życie na wielu poziomach. W równym stopniu dotyka chorego, jak i jego opiekuna. Zaburzenie relacji czy kłopoty z komunikacją na początku wydają się być tylko zwykłą uciążliwością. Ale wraz z upływem czasu trudności się piętrzą. Z każdym dniem przybywa ich coraz więcej. Dotyczą karmienia, spacerów czy nawet tak wstydliwych kwestii jak nietrzymanie moczu czy niekontrolowane zachowania w miejscach publicznych. Wielość spraw zaczyna przytłaczać, co odbija się na zdrowiu fizycznym i psychicznym opiekuna. Rzutuje też na jego rozwój osobisty. Z powodu piętrzących się problemów niestety słabnie też motywacja do opieki. Dlatego autorka zamieszcza listę działań służących poprawie stanu własnego zdrowia i poziomu opieki zapewnianej bliskiemu. Są tam porady dotyczące tego, co można zrobić i jak rozmawiać z chorym w każdej sytuacji. Ale nie tylko. Można też skorzystać z praktycznych wskazówek odnośnie kwestii, które warto poruszać z lekarzami, prawnikami, księgowymi, terapeutami oraz przyjaciółmi. Bowiem demencja wymaga uregulowania nie tylko spraw zdrowotnych, ale też finansowych czy prawnych.

Starszy mężczyzna siedzący na sofie i przyjmujący lekarstwo. Stojąca przy nim opiekunka ze szklanką wody.
Demencja nie tylko rzutuje na zdrowie chorej osoby, ale też jej opiekuna. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio zadbać o równowagę ciała i umysłu obojga. Fot. Depositphotos

Starzenie się może być godne, a ty – jako opiekun – szczęśliwszy i spokojniejszy

Książka ta przygotowuje na spotkanie z demencją. Poza tym buduje system wsparcia dla opiekuna i daje motywację do pozytywnego myślenia. Nieprzypadkowo autorka porównuje opiekę nad osobą z demencją do podróży w… nieznane. Wiele napotkanych sytuacji może bowiem zaskoczyć. Dlatego celem tego poradnika jest wytyczenie najlepszej drogi podczas zmagań z chorobą. Na kolejnych stronach autorka przybliża problem demencji i jej związki z chorobami neurodegeneracyjnymi (głównie alzheimerem i parkinsonem). Opisuje zaburzenia zachowań (a jest ich naprawdę wiele, poczynając od gniewu i agresji, poprzez lęk i pobudzenie, utratę pamięci i splątanie, aż po depresję). Przygotowuje także na nieuchronne zmiany, które nastąpią w życiu codziennym. Jednocześnie porusza kwestię opieki terminalnej i radzi, kiedy się na nią zdecydować. Dużo miejsca poświęca dbałości opiekuna o samego siebie. Uznaje to za warunek konieczny zdrowia fizycznego i zachowania spokojnego umysłu. Nic dziwnego, że co kilkanaście stron niczym mantrę powtarza pytanie: jak się czujesz?

Jak przygotować się do opieki nad osobą z demencją

Jesteśmy istotami społecznymi, dlatego relacje, które budujemy z innymi, tworzą fundament naszego rozwoju osobistego. Demencja stanowi poważne zagrożenie dla tych relacji. W praktyce następuje bowiem zamiana ról, która wiąże się z ogromnym emocjonalnym obciążeniem. Nagle dorosłe dziecko staje się „rodzicem” swojego ojca lub matki. Nawarstwiające się trudności w opiece nad osobą z demencją i komunikacji z nią sprawiają, że trudno jest włączyć w sobie tryb pozytywnego myślenia. Zamiast poczucia szczęścia pojawiają się zniechęcenie, frustracja, a w skrajnych przypadkach nawet depresja. Dlatego tak istotne jest, by zawczasu zrozumieć przyczynę zmian zachodzących w bliskiej osobie i odpowiednio na nie reagować. Wiedząc, z czym w rzeczywistości wiąże się ta choroba, skutecznie zadbamy o ciało i umysł nie tylko naszego podopiecznego, ale też swoje. To konieczny warunek dobrej opieki.

Demencja – nie zapomnij o chorym, pamiętaj o sobie!

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ