Prosta dieta przeciwzapalna i przeciwbólowa w szczególności przy chorobie Leśniowskiego-Crohna

100 przepisów na smaczne dania i 14-dniowy plan posiłków

  • ISBN: 978-83-8272-433-2;
  • Cena katalogowa: 54.50 zł;
  • Ilość stron: 312;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2023;
  • Nr wydania: I;
Mariusz Golak
Magdalena Kuźmiuk
0
0

Odkryj skuteczną dietę łagodzącą objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna wciąż nastręcza lekarzom kłopotów. Z jednej strony łatwo ją pomylić z innymi chorobami układu pokarmowego. Z drugiej zaś nadal nie poznano dokładnie jej genezy. Przewlekły charakter schorzenia sprawia, że pacjent boryka się z nim przez całe życie. Z czasem uciążliwe objawy mogą się nawet zaostrzyć. Jednak jest i dobra wiadomość. Towarzyszące chorobie stany zapalne można złagodzić, podobnie jak uprzykrzające życie objawy, takie jak bóle brzucha, biegunki czy niekontrolowaną utratę wagi. Jak? Stosując dietę czerpiącą wszystko co najlepsze z diety przeciwzapalnej i low-FODMAP. Odpowiednio dobrana żywność może stać się skutecznym lekarstwem. Nie tylko odżywi, ale i poprawi stan zdrowia. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co się je na co dzień. I właśnie takiej wiedzy dostarcza niniejsza książka.

Czym jest IBD?

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to grupa chorób jelit, które powodują przewlekłe stany zapalne w układzie pokarmowym. Zaliczane są do niej przede wszystkim choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Podczas gdy choroba Leśniowskiego-Crohna prowadzi do wystąpienia stanów zapalnych w jelicie cienkim, a czasem także w jelicie grubym, wrzodziejące zapalenie jelita grubego ogranicza się jedynie do jelita grubego czy też okrężnicy. Wskazówki i przepisy zawarte w tej książce mogą być pomocne dla osób cierpiących na oba schorzenia. Wybór optymalnej opcji ułatwiają oznaczenia znajdujące się przy każdym z przepisów. Warto więc zwrócić uwagę, czy dany przepis został zaliczony do diety low-FODMAP, bezmlecznej, niskobłonnikowej czy niskotłuszczowej.

Leczenie domowe zapalenia jelit

Pierwszym krokiem na drodze do zdrowia jest zdobycie odpowiedniej wiedzy. Drugim – pogłębienie świadomości ciała. Umiejętność wczesnego rozpoznawania objawów, ich dokładnego monitorowania i radzenia sobie z nimi jest niezwykle pomocna w tym procesie. Dlatego autorka dokładnie wyjaśnia, czym jest nieswoiste zapalenie jelit i jak się przejawia w codziennym życiu. Opisuje również, dlaczego w chorobach jelit tak ważna jest dieta. Wyjaśnia też, w jaki sposób pożywienie wpływa na objawy choroby Leśniowskiego-Crohna. Dzięki tej wiedzy będziesz wiedział, jak postępować, by polepszyć swoje samopoczucie. Jednak autorka nie ogranicza się wyłącznie do analizy objawów choroby Leśniowskiego-Crohna. Umieszcza ją w szerokim kontekście relacji ciało-umysł. Z tego względu podkreśla rolę walki ze stresem i poleca stosowanie technik relaksacyjnych. Podaje też zalecenia dotyczące stylu życia, czasu jedzenia i wielkości porcji.

100 przepisów i gotowe 2-tygodniowe menu

Na czym polega leczenie domowe zapalenia jelit? Głównie na komponowaniu właściwej diety. To ona pomaga zapanować nad objawami, a jednocześnie umożliwia delektowanie się pysznymi posiłkami. Książka zawiera aż 100 przepisów na smaczne potrawy, specjalnie opracowane z myślą o chorobach układu pokarmowego. Oprócz typowo kulinarnych elementów, tj. list składników i sposobów przygotowania, znalazły się tam liczniki makroelementów oraz oznaczenia typu diety, np. dieta low-FODMAP czy bezmleczna. Do tego doszło gotowe 2-tygodniowe menu na okresy zaostrzeń i remisji. Dzięki niemu nie będziesz się głowić, jak przygotować codzienny jadłospis. W publikacji znajdują się również specjalistyczne wskazówki dotyczące tego, co jeść, a czego unikać. Wszystkie rady zostały poparte aktualnymi wynikami badań naukowych dotyczących leczenia nieswoistego zapalenia jelit.

Jak radzić sobie ze stanami zapalnymi w chorobach jelit?

Nieważne, czy dopiero zdiagnozowano u ciebie objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, czy też zmagasz się z nią od jakiegoś czasu. Dobrze zbilansowana dieta przeciwzapalna może być nieocenioną formą leczenia chorób układu pokarmowego. Dzięki tej książce poznasz skuteczne sposoby na złagodzenie objawów tego uciążliwego schorzenia. Przy tym nie musisz rezygnować z kulinarnych przyjemności. Wciąż będziesz mógł delektować się pysznymi posiłkami bogatymi w składniki odżywcze. Począwszy od cytrynowego kurczaka, a skończywszy na klasycznej zapiekance pasterskiej. Zamiast do apteki, wystarczy wybrać się do… kuchni. Cierpiąc z powodu nieswoistego zapalenia jelit, tracisz kontrolę nad własnym ciałem. Zawsze jednak masz wpływ na swój sposób odżywiania. Pamiętaj, że twoje wybory żywieniowe są potężnym narzędziem na drodze do zdrowszego życia.

Dieta w chorobach jelit – odzyskaj kontrolę nad swoim ciałem

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ