Arteterapia – uzdrawiająca terapia sztuką

Proste ćwiczenia, które pomogą ci zrozumieć siebie, kontrolować emocje oraz pokonać stany lękowe i depresję

 • ISBN: 978-83-8272-490-5;
 • Cena katalogowa: 64.60 zł;
 • Ilość stron: 200;
 • Oprawa: miękka;
 • Format: 14,5 x 20,5 cm;
 • Data ostatniego wydania: 2023;
 • Nr wydania: I;
Ewelina Kuryłowicz
Ewelina Kuryłowicz
10
0

Arteterapia, czyli terapia sztuką

Czy wiesz, że tworzenie sztuki może pomóc ci złagodzić depresję, stany lękowe, niepokój i inne życiowe wyzwania? Terapia sztuką (arteterapia) wykorzystuje proces twórczy do wejrzenia we własny umysł, emocje i lęki. Malowanie, rysowanie, rzeźbienie, tworzenie kolaży ze zdjęć, kreatywne pisanie to tylko kilka z technik, jakimi dysponuje. Ćwiczenia arteterapeutyczne zwiększą twoją samoświadomość i autorefleksję. Z ich pomocą odbudujesz poczucie własnej wartości i samoakceptację. To również doskonałe narzędzie rozwoju osobistego, sposób na stres, czy odkrycie swoich mocnych i słabych stron. Spokojnie, nie musisz być artystą, by chwycić w dłoń pustą kartkę i ołówek! Wystarczy, że pozbędziesz się ograniczających cię przekonań i uwolnisz swoją kreatywność. Pomoże ci w tym Leah Guzman, artystka i ceniona arteterapeutka.

Praktyczny poradnik wypełniony ćwiczeniami arteterapeutycznymi

Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy terapeutycznej, stworzyła praktyczny podręcznik arteterapii. Po brzegi wypełniła go kreatywnymi ćwiczeniami, które pomogą ci lepiej zrozumieć siebie i rozwinąć kontrolę nad emocjami. Od rysowania interpretacji ulubionej piosenki do pisania afirmacji i robienia do nich zdjęć. Te terapeutyczne ćwiczenia nie tylko pomogą ci przezwyciężyć to, co do tej pory cię powstrzymywało. Poprowadzą cię również w kierunku wewnętrznego spokoju. Niektóre ćwiczenia zajmują tylko pięć minut, inne do godziny, ale wszystkie wykorzystują szereg artystycznych środków. Możesz więc wybrać dokładnie to, co na co masz ochotę!

Arteterapia - uzdrawiająca terapia sztuką
45 minut tworzenia sztuki ma wpływ na spadek poziomu kortyzolu − hormonu stresu

Poczuj wolność płynącą z tworzenia sztuki

Ta książka zapewni ci trampolinę do uzyskania wnikliwości, wyrażania siebie, uważności, samoakceptacji, samowspółczucia i rozwoju osobistego. Ćwiczenia mają na celu zapewnienie ci wizualnego przedstawienia myśli i uczuć. Jak twierdzi Autorka, kiedy ludzie dowiadują się, że mają kontrolę nad swoimi myślami i uczuciami, ten fakt niezwykle wpływa na ich zachowanie. Każdy może nauczyć się nowych sposobów reagowania na rozmaite sytuacje w swoim życiu.

Arteterapia - uzdrawiająca terapia sztuką
Terapia sztuką może również zwiększyć poczucie własnej wartości. Ukończenie dzieła sztuki może przynieść uczucie spełnienia, wzmocnienia i satysfakcji osobie cierpiącej na depresję

Kreatywne techniki radzenia sobie z depresją, stanami lękowymi i zaburzeniami emocjonalnymi

Tworzenie sztuki wyrażającej emocje może być naprawdę oczyszczającym i wyzwalającym doświadczeniem. Dlatego poświęć odrobinę czasu na rozluźnienie i wypróbuj na początek kilka ćwiczeń na rozgrzewkę, takich jak medytacja centrująca czy świadome szkicowanie. Nie bój się wykonać kolejnego kroku i przejdź do bardziej kreatywnych zadań. Namaluj farbami swój emocjonalny krajobraz, by określić swoje uczucia. Wykonaj fotograficzny autoportret, który zwiększy twoją samoświadomość. Stwórz puszkę nadziei, wypełnioną twoimi pragnieniami. Z jej pomocą złagodzisz stany lękowe i depresję. Napisz wiersz o swoich uczuciach, by pokonać zaburzenia emocjonalne. Każde z ćwiczeń przedstawionych w książce opatrzone jest informacjami na temat płynących z niego korzyści. Znajdziesz tu również podpowiedzi dotyczące jego wykonania i pytania, które pomogą ci w pełni wykorzystać każde doświadczenie. Nie czekaj i wypróbuj proste ćwiczenie terapii sztuką, które pomoże ci zlokalizować stres w swoim ciele.

Terapia sztuką to świetny sposób na stres – przekonaj się sam!

Stres to stan psychicznego lub emocjonalnego napięcia wynikającego z wymagających okoliczności. Wiele osób żyje na co dzień w tym stanie dyskomfortu. Kiedy utrzymujesz stres w swoim ciele, może on objawiać się fizycznym bólem. Może być skoncentrowany na określonym obszarze ciała lub w wielu jego miejscach. W tym ćwiczeniu zwizualizujesz stres. Odkryjesz również jego źródło, a następnie będziesz mógł rozpocząć pracę nad jego złagodzeniem.

Arteterapia - uzdrawiająca terapia sztuką
Nie musisz być artystą, by tworzyć sztukę!

KORZYŚCI: określenie swoich uczuć i zwiększenie samoświadomości.

MATERIAŁY: 1 arkusz papieru z bloku technicznego o wymiarach 45 cm na 60 cm, kredki ołówkowe, akwarele, pędzle, kubek z wodą.

KROKI:

1. Na papierze narysuj kontur swojego ciała z głową, tułowiem, rękami i nogami.

2. Narysuj stres, który istnieje w twoim ciele. Zastanów się, jaką formę przyjmuje stres pod względem kształtu i wielkości oraz gdzie się znajduje.

3. Pokoloruj swój rysunek. Wybierz odważniejsze kolory, aby zwrócić uwagę na stres w ciele.

Pytania do dyskusji:

 • Gdzie w swoim ciele zidentyfikowałeś swój stres?
 • Jak długo doświadczasz stresu w niektórych obszarach swojego ciała?
 • Czy próbowałeś wcześniej poradzić sobie z tym stresem?
 • Jakie są sposoby na pozbycie się stresu? Na przykład czy stres w plecach można złagodzić poprzez masaż?

Daj się ponieść uzdrawiającej mocy sztuki!

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ