Stymuluj swój układ przywspółczulny

Jak kilkoma oddechami pobudzić nerw błędny, wyeliminować procesy zapalne, zmniejszyć wydzielanie hormonów stresu i zapewnić regenerację

  • ISBN: 978-83-8272-416-5;
  • Cena katalogowa: 89.80 zł;
  • Ilość stron: 280;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2023;
  • Nr wydania: I - dodruk;
Ewelina Kuryłowicz
Ewelina Kuryłowicz
20
0

Sympatycznie i parasympatycznie czyli jak działa twój układ nerwowy

Twój organizm jest kontrolowany przez dwóch sprytnych „menedżerów” układu nerwowego. Układ współczulny (nazywany również sympatycznym) oraz układ przywspółczulny (układ parasympatyczny). Układ współczulny odpowiada za twoją aktywność i produktywność. Mobilizuje organizm do działania i steruje odczuwaniem stresu. Układ przywspółczulny za to działa jak wewnętrzny lekarz. Zatrzymuje stany zapalne, spowalnia wydzielanie hormonu stresu i zapewnia regenerację organizmu. Szybkie tempo życia i natłok obowiązków prowadzą do trwałej aktywności współczulnego układu nerwowego. Przyczynia się to do powstania wielu niebezpiecznych chorób i utraty zdrowia.

Układ przywspółczulny i jego aktywacja

W jaki sposób zachować równowagę pomiędzy tymi układami? Jak aktywować przywspółczulny układ nerwowy, by odzyskać zdrowie, uwolnić się od stresu i osiągnąć upragniony relaks? Jak wyciszyć układ współczulny? Wystarczy tylko kilka sprawdzonych technik, ćwiczeń oddechowych, terapii oraz prosty trening umysłu! Autorzy, eksperci w dziedzinie neuronauki oraz medycyny integracyjnej, odkryją przed tobą tajemnice działania przywspółczulnego układu nerwowego. Pokażą jak przywrócić mu harmonię. Dowiesz się, w jaki sposób trwale aktywować tryb regeneracji organizmu, np. poprzez stymulację nerwu błędnego. A także poznasz związek między sercem a mózgiem. Odkryjesz również najlepszy sposób na stres!

Stymulacja nerwu błędnego przez ćwiczenia i oddychanie

Zdecydowanie największą część układu przywspółczulnego stanowi dziesiąty nerw czaszkowy – nerw błędny (łac. nervus vagus). Pełni on niezwykle ważne funkcje w organizmie człowieka. Ma wpływ na bicie serca i kontroluje masę ciała. Uczestniczy w procesie mowy, reguluje uczucie sytości i… pomaga w pokonaniu stresu. Osłabiona kondycja nerwu błędnego oznacza, że łatwo ulegasz stresowi emocjonalnemu, na poziomie biochemicznym i somatycznym. Prawidłowa stymulacja nerwu błędnego pozwoli ci nie tylko osiągnąć równowagę i relaks. Wyeliminuje również stany zapalne – przyczynę wielu chorób przewlekłych. Najprostszym ćwiczeniem aktywującym nerw błędny jest oddychanie! Tak, wystarczy tylko kilka oddechów! Jak to działa?

Nerw błędny ćwiczenia
Ilustracja 3D przedstawiająca mózg i aktywny nerw błędny (dziesiąty nerw czaszkowy lub CN X). Fot. Depositphotos

Jak prawidłowo oddychać, by stymulować nerw błędny

Świadomy i wzmocniony wydech sprzyja wyhamowaniu wegetatywnego układu nerwowego, czyli jego odprężeniu i regeneracji. Oddychając, uruchamiasz należący do twojego układu przywspółczulnego (układu parasympatycznego) hamulec, wówczas organizm zaczyna spowalniać swoje obroty. Dzięki temu twój organizm nie tylko jest w stanie odzyskać utracone zasoby, ale również wzmocnić się. Nie dopuszcza do powstania jakiejkolwiek choroby, której przyczyną jest stres. W tej książce znajdziesz proste ćwiczenia oddechowe, takie jak oddychanie koherencyjne lub ajurwedyjskie. Pomogą ci one w łatwy sposób aktywować swój nerw błędny – nawet na kanapie podczas oglądania ulubionego serialu!

Puszczaj bańki mydlane – ćwiczenie oddechowe i doskonały sposób na stres

Wyobraź sobie, że puszczasz bańki mydlane. Dmuchasz je ostrożnie, wtłaczając do nich odpowiednią dawkę powietrza. Następnie spróbuj oddychać w identyczny sposób – długi wydech, mając jednocześnie lekko przymknięte usta. Wszystkie wydechy wykonuj nie tylko powoli i z zaangażowaniem, ale również w równomiernych odstępach czasowych.

To tylko jedno z wielu prostych ćwiczeń oddechowych, które znajdziesz w tej książce, a które pozwolą ci wyciszyć układ współczulny.

Doktor Parasympatyczny – twój wewnętrzny lekarz. Poznaj go!

Autorzy zdradzą ci również inne techniki, terapie i ćwiczenia aktywujące układ przywspółczulny i stymulujące nerw błędny. Dzięki tej książce dowiesz się nie tylko, jak prawidłowo oddychać i jak często wykonywać ćwiczenia oddechowe. Poznasz również doskonałe sposoby na stres oraz odkryjesz:
– że masz w sobie wewnętrznego lekarza – Doktora Parasympatycznego, który dba o twoje zdrowie przez 24 godziny na dobę;
– dlaczego twój mózg kocha stres, choć nie może go znieść;
– czym jest technika PO-mieszania i PO-wiązania;
– w jaki sposób dobry sen i muzyka oddziałują na układ przywspółczulny;
– czy możesz świadomie sterować układem parasympatycznym;
– czym jest przestrzeń mentalna między sercem a mózgiem i dlaczego ból jest lepszy od nudy.

Aktywacja układu przywspółczulnego kluczem do dobrego zdrowia!

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ