Hatha joga

Bezpieczne ćwiczenia dla ciała i umysłu

  • ISBN: 978-83-8272-304-5;
  • Cena katalogowa: 99.90 zł;
  • Ilość stron: 256;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 16,5 x 24 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2022;
  • Nr wydania: III - dodruk;
Natalia Paszko
Natalia Paszko
20
0

Hatha joga dla początkujących i zaawansowanych – jak w prosty sposób pozbyć się bólów kręgosłupa, pleców i stawów

Słowo hatha stanowi połączenie dwóch sanskryckich wyrazów – ha (słońce) i tha (księżyc). Użyte do nazwania stylu jogi świetnie oddaje jego istotę. Harmonijnie łączy bowiem przeciwieństwa. Tak samo, jak hatha joga, która zapewnia ciału elastyczność, ale też wzmacnia mięśnie. Służy zdrowiu fizycznemu, przy okazji rozwijając duchowość i będąc doskonałym sposobem na stres. W ten sposób godzi przeciwności w umyśle, ciele i sercu. Nic dziwnego, że hatha joga stała się jedną z najpopularniejszych na Zachodzie prozdrowotnych aktywności fizycznych. Książka ta zawiera aż 77 pozycji hatha jogi dla początkujących i zaawansowanych. By ułatwić ich wykonanie, każda została opatrzona szczegółowymi instrukcjami oraz poglądowymi zdjęciami. Jest ich w sumie ponad 650. Oprócz tego Autorzy duży nacisk położyli na ćwiczenia oddechowe, będące integralną częścią praktyki jogi. Z połączenia zaprezentowanych w tej publikacji technik powstała skuteczna terapia przynosząca ulgę w wielu dolegliwościach fizycznych i psychicznych.

Hatha joga – doskonałe ćwiczenie na stawy, sposób na stres i skuteczny masaż powięzi

Hatha joga zaliczana jest do najstarszych znanych form ćwiczeń psycho-fizycznych. Bazuje głównie na pozycjach ciała zwanych asanami. Do tego dochodzą ćwiczenia oddechowe (pranajama) i medytacje. Różni się od klasycznej jogi, kładąc większy nacisk na praktyki fizyczne i wzmocnienie mięśni. Dzięki niej ciało staje się silniejsze, a przy tym elastyczne. Hatha joga korzystnie wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy, eliminując między innymi bóle kręgosłupa, pleców i stawów. Jednocześnie reguluje gospodarkę hormonalną i przemianę materii. Podnosi wytrzymałość, odpręża mięśnie, normuje pracę serca, układu krążenia i nerwowego. Koryguje też sylwetkę i jest doskonałym ćwiczeniem na stawy. Z kolei na poziomie duchowym hatha joga sprzyja koncentracji, uspokaja umysł, a także sprawdza się jako sposób na stres. Każdy może ją więc praktykować zgodnie ze swoimi potrzebami. Dla jednych będzie to rozwijająca aktywność fizyczna, dla innych terapia o wysokiej skuteczności.

Hatha joga – aktywność fizyczna dla ciała i umysłu

To nieważne, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z hatha jogą, czy masz już spore doświadczenie. Dzięki tej książce zdobędziesz wiele przydatnych informacji. Pierwszy rozdział opisuje teoretyczne podstawy hatha jogi. Kolejne przedstawiają 77 asan sklasyfikowanych według rodzaju pozycji. Wśród nich są pozycje stojące, balansujące, balansujące z podparciem na rękach, odwrócone, wygięcia do tyłu, skręty, skłony w przód, pozycje siedzące oraz leżące i relaksujące. Charakterystyka każdej z asan wzbogacona jest zdjęciami obrazującymi pozycję początkową, zaawansowaną i końcową. Dodane zostały także instrukcje „krok po kroku”. Dodatkowo z książki dowiesz się o umysłowych i fizycznych korzyściach asan, przeciwwskazaniach dotyczących ich wykonywania i punktach skupienia wzroku. Większość z nich zawiera łagodne warianty na początek. W rozdziale 11 znaleźć można 11 zestawów ćwiczeń hatha jogi. Zaczynają się one od bardzo łagodnych ćwiczeń, składających się głównie z pozycji z podparciem. Następnie przechodzi się do bardziej energicznych, w tym do Powitania Słońca i Księżyca. Między jedną pozycją a drugą następuje krótki odpoczynek lub się z niego rezygnuje.

Jak prawidłowo oddychać podczas hatha jogi

Prawidłowe oddychanie jest ważną częścią praktykowania jogi. Dlatego w książce o hatha jodze nie mogło zabraknąć prostych ćwiczeń oddechowych. Wiedząc, jak prawidłowo oddychać, łatwiej jest joginowi zapanować nad energią życiową. Z książki tej dowiesz się, na czym polega oddychanie przeponowe. Nauczysz się też pełnego oddychania jogina. A jeśli zechcesz dalej rozwijać tę część swojej praktyki, poznasz również inne techniki oddychania. Wśród nich oddychanie Ujjayi oraz naprzemienne oddychanie nozdrzami. Świadomy oddech nie tylko pomaga podczas wykonywania kolejnych asan, ale też jest doskonałym sposobem na stres. Zaprezentowane w tej książce ćwiczenia oddechowe można więc zastosować jako narzędzia codziennego relaksu. Często wystarczy podstawowa wiedza, jak prawidłowo oddychać, by rozluźnić ciało i uspokoić umysł. Ona również jest dostępna w tej książce.

Prosta terapia dla każdego – niezależnie od wieku czy doświadczenia

Potrzebujesz hatha jogi dla początkujących? A może masz już doświadczenie w jej praktykowaniu? W każdym przypadku hatha joga niesie korzyści dla zdrowia. Oto kilka przykładów. Pozycja mędrca sprawdza się przy bólach pleców. Z kolei, gdy cierpisz na bóle stawów, zwłaszcza skokowych, ćwicz pozycję leżącego bohatera. Osobom borykającym się z bólami kręgosłupa polecane są pozycje leżące, siedzące i stojące ze skrętami tułowia. Wiele asan można też potraktować jako rozluźniający masaż powięzi. Sięgając po tę książkę, zyskasz wiele korzyści w zakresie zdrowia fizycznego i zwiększysz świadomość swojego ciała. Co najważniejsze, zaprezentowane pozycje możesz wykonywać bez względu na wiek i poziom doświadczenia w praktykowaniu jogi. Przekonaj się sam, które asany pomogą w przypadku twoich dolegliwości.

Hatha joga – źródło zdrowia i harmonii

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ