Hipermobilność stawów

Ilustrowany przewodnik i plan ćwiczeń na stabilizację stawów, wzmocnienie mięśni i utrwalenie prawidłowej postawy ciała

  • ISBN: 978-83-8272-375-5;
  • Cena katalogowa: 109.90 zł;
  • Ilość stron: 256;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 16,5 x 24;
  • Data ostatniego wydania: 2022;
  • Nr wydania: I;
Katarzyna Masłowska
Ewelina Kuryłowicz
10
0

Hipermobilność stawów – dowiedz się, na czym ona polega

Hipermobilność stawów (nazywana także wiotkości stawową, hiperruchliwością lub nadmierną ruchomością stawów) dotyczy od 12 do 24 procent Polaków. Często nie jest zdiagnozowana, objawia się przeprostami w stawach, nadmiernym rozciąganiem, co w efekcie prowadzi do zmiany mechaniki ciała, nieprawidłowej postawy, niezgrabności w poruszaniu się, bólu, zmęczenia, czasami nadmiernej łamliwości kości i podatności na kontuzje.

Jak zminimalizować ból stawów, kręgosłupa czy mięśni? Niestety nie istnieją żadne leki na tę przypadłość. Za to doskonałą metodą jest ukierunkowana aktywność fizyczna. W tym bogato ilustrowanym poradniku znajdziesz ćwiczenia i treningi opracowane specjalnie z myślą o osobach zmagających się z hipermobilnością stawów. Zamieszczony tu autorski plan ćwiczeń pozwoli ci na znaczną poprawę zdrowia.

Skąd się bierze hipermobilność stawów?

Zanim zaczniesz uprawiać jogę czy inny rodzaj aktywności fizycznej zalecanej w książce, warto poznać specyfikę wiotkości stawowej. Każdy staw człowieka posiada fizjologiczną ruchomość w różnych kierunkach. Jest ona podawana jako wartość kątowa mierzona w stopniach. Hipermobilność stawów to zaburzenie związane z dysfunkcją tkanki łącznej, które charakteryzuje się nadmierną rozciągliwością oraz bardzo często bólem mięśniowo-szkieletowym. Część lekarzy czy fizjoterapeutów nazywa to zjawisko także „podwójnymi stawami” lub „luźnymi stawami”.

Problem związany z hipermobilnością stawów może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Coraz częściej ten problem dotyczy dzieci. Przyczyny nadmiernej ruchomości stawów naukowcy doszukują się w czynnikach genetycznych. Inni mówią też o różnicy w budowie kolagenu u poszczególnych osób. Z pewnością na rozwój tej choroby wpływają też przeciążenia związane z przebytymi urazami, niedobór ruchu w dzieciństwie, budowa anatomiczna oraz zaburzenia hormonalne.

Samodzielnie sprawdź, czy cierpisz na hipermobilność stawów

Dzięki temu poradnikowi będziesz mógł samodzielnie się zdiagnozować. Możesz zastosować skalę Beightona, która jest jednym z narzędzi diagnostycznych.

Dostajesz jeden punkt za każdą rzecz, którą potrafisz zrobić:

1. Twój prawy mały palec wygina się do tyłu o 90 stopni.

2. Twój lewy mały palec wygina się do tyłu o 90 stopni.

3. Jesteś w stanie tak zgiąć prawy nadgarstek, że kciuk dotyka przedramienia.

4. Jesteś w stanie tak zgiąć lewy nadgarstek, że kciuk dotyka przedramienia.

5. Prawy łokieć prostuje się nadmiernie, powyżej 180 stopni.

6. Lewy łokieć prostuje się nadmiernie, powyżej 180 stopni.

7. Twoje prawe kolano prostuje się nadmiernie, powyżej 180 stopni.

8. Twoje lewe kolano prostuje się nadmiernie, powyżej 180 stopni.

9. Możesz położyć ręce płasko na podłodze, stojąc z wyprostowanymi kolanami.

W tym poradniku znajdziesz dokładne instrukcje do wykonania testu na wiotkość stawową. Wszystkie elementy testu są również dokładnie opisane i zilustrowane.

Poznaj zalecenia i terapie, które są skuteczne w przypadku zdiagnozowania hipermobilności

Autorki poradnika, doświadczone trenerki jogi i specjalistki z zakresu anatomii i biomechaniki, przygotowały specjalne treningi na stawy i masaż powięzi. Zalecane terapie są oparte na ich własnych doświadczeniach i poparte wieloletnimi badaniami. Dowiesz się, jak dzięki nim pokonać ból kręgosłupa, mięśni i stawów. Wszystkie ćwiczenia są też bardzo bezpieczne. Wystarczy, że zapoznasz się z obrazkowymi instrukcjami ich wykonywania. Ponadto dowiesz się, jak zmienić swój styl życia i odżywianie, aby zadbać o zdrowe kości. Dzięki praktycznym poradom dowiesz się, jaka dieta i rodzaje aktywności sportowej będą mogły skutecznie ci pomóc w odzyskaniu zdrowia.

Dzięki informacjom zawartym w tej książce:

– poznasz specyfikę hipermobilności stawów i wynikające z niej konsekwencje;

– zastosujesz samodzielnie w domu ćwiczenia stabilizujące sylwetkę i poprawiające biomechanikę; wszystkie ćwiczenia są precyzyjnie opisane i zaprezentowane na kolorowych ilustracjach;

– wykorzystasz praktyczne wskazówki, które mówią, w jakiej pozycji trzymać swoje ciało, aby uzyskać optymalne rezultaty podczas treningu;

– pokonasz ból mięśni i stawów oraz skutecznie zadbasz o zdrowe kości i mięśnie, stosując m.in. masaż powięzi;

– zyskasz narzędzia pomagające budować świadomość pozycji stawów w życiu codziennym;

– poznasz strategie walki z niepokojem, który może ci towarzyszyć przy wiotkości stawowej;

– zastosujesz dietę i porady dotyczące snu i zmiany stylu życia, dzięki którym pokonasz dolegliwości związane z hipermobilnością.

Proste i skuteczne ćwiczenia na złagodzenie hipermobilności stawów

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ