Joga powięzi – ćwiczenia na nadgarstki, szyję i ramiona

Jak samodzielnie uelastycznić stawy, usunąć ograniczenia ruchowe i wzmocnić mięśnie

  • ISBN: 978-83-8272-523-0;
  • Cena katalogowa: 59.50 zł;
  • Ilość stron: 184;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2023;
  • Nr wydania: I;
Mariusz Golak
Magdalena Kuźmiuk
0
0

Jak złagodzić ból szyi, ramion i nadgarstków – samodzielnie i bez sięgania po leki

Nasze ciało jest niczym czuły instrument. Reaguje na wszystkie bodźce zewnętrzne, także te negatywne. Niestety, współczesny tryb życia tych ostatnich dostarcza nam bardzo wiele. Przykładowo wielogodzinna praca przy komputerze w tej samej pozycji powoduje napięcia w dłoniach i ramionach. Niekorzystnie wpływa też na szyję. Nie tylko nie potrafimy prawidłowo siedzieć przy biurku, lecz także odpoczywać, a nawet chodzić. Drobne błędy, powtarzane dzień po dniu, z biegiem czasu przekształcają się w zwyrodnienia, stany zapalne, a potem choroby. Zwykle poprzedza je ból mięśni i stawów. Powinien być on wystarczającym sygnałem ostrzegawczym, by podjąć kroki zaradcze. Jakie? Doskonałą formą terapii jest joga powięziowa.

Joga powięziowa – skuteczny sposób na bóle stawów i mięśni

Polecanych ćwiczeń na stawy jest wiele. Różnią się one między sobą stopniem skomplikowania i intensywnością. Gdy zastanawiasz się, jak złagodzić ból szyi, ramion i nadgarstków, koniecznie powinieneś rozważyć jogę powięziową. Dzięki tej książce nauczysz się pozycji jogi, które poprawią stan twojego zdrowia. Poznasz też prozdrowotne zalety masażu powięzi i skuteczne ćwiczenia na cieśń nadgarstka (to coś nie tylko dla informatyków). Dowiesz się, na czym polega zasada tensegrity i otrzymasz wskazówki dotyczące beznapięciowych pozycji jogi. Prezentowane asany są na tyle proste, że wykona je każdy, niezależnie od wieku. Jeśli szukasz jogi dla początkujących, na pewno docenisz tę nieskomplikowaną aktywność fizyczną.

Ćwiczenia na stawy – codzienna porcja zdrowia

Wszystkie ćwiczenia na stawy i terapie przedstawione w tej książce zostały precyzyjnie dobrane. Ich celem jest przynieść ulgę zmęczonym barkom, szyi i nadgarstkom (np. ćwiczenia na cieśń nadgarstka). Przywrócą one ciału równowagę, złagodzą dolegliwości i poprawią samopoczucie. Każdą poradę i wskazówkę z powodzeniem włączysz do swojego życia. Wiele z tych praktyk możesz wykonać mimochodem, na przykład czekając na coś. By ułatwić korzystanie z książki, autorka podzieliła ćwiczenia na grupy. Na początku są ćwiczenia na ramiona. Następnie zostały opisane pozycje jogi rozluźniające szyję, a na końcu nadgarstki. Wśród tych ostatnich znajdują się między innymi ćwiczenia, które zainteresują wszystkich pracujących przy komputerze, czyli ćwiczenia na cieśń nadgarstka. Dużym ułatwieniem są zdjęcia pokazujące poszczególne ruchy. Przy niektórych dolegliwościach autorka dodatkowo sugeruje masaż powięzi.

Poznaj przyczyny swoich bólów stawów i mięśni

Część bezpośrednio dotyczącą aktywności fizycznej poprzedza teoretyczne wprowadzenie. Autorka dużo miejsca poświęca zależnościom anatomicznym między kośćmi, stawami, mięśniami i powięziami w obrębie ramion i szyi. Jednocześnie omawia różne dolegliwości oraz ich przyczyny. Wśród nich są: reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, napięcia w obręczy barkowej, napięciowe bóle głowy, zespół cieśni nadgarstka, zamrożony bark i wiele innych. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz związki między swoimi nawykami a dolegliwościami. Poza tym dowiesz się, co rozluźnia i wzmacnia twoje ramiona, szyję i nadgarstki.

Pamiętaj, że stres = ból

Źródłem bólu mięśni i stawów jest nie tylko nieprawidłowa postawa czy zmiany chorobowe. Odpowiada za nie również stres. Nasza psychika ma ogromny wpływ na powięzi. Wyzwalacze emocji (strach, złość, frustracja, smutek) powodują sklejanie się powięzi. Na równi z brakiem ruchu czy obciążeniami. Generalnie stres zwiększa napięcie w całym organizmie. Autorka podaje kilka sposobów na stres, m.in. trening audiogenny. Należy pamiętać, że także aktywność fizyczna, taka jak joga, usuwa wewnętrzne napięcia. Równie skuteczna w tym aspekcie będzie joga dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych osób.

Ćwiczenia jogi powięziowej

Gdy już wiesz, jak twoje ciało reaguje na poszczególne ruchy i jaki ma to wpływ na ramiona i szyję, możesz przejść do praktyki. Autorka prezentuje proste i szybkie do wykonania ćwiczenia. Zostały one opracowane specjalnie z myślą o odciążeniu ramion i szyi. Radzi, jak pozbyć się szkodliwych automatyzmów ruchowych dzięki drobnym zmianom. Podaje również wskazania i przeciwwskazania związane z różnymi dolegliwościami. Pokazuje także, jak przygotować się do ćwiczeń. Skorzystają z tego szczególnie osoby pozbawione codziennej aktywności fizycznej. Każdą grupę ćwiczeń poprzedza test. Ocenia on zakres ruchów i wskazuje miejsca odczuwania bólu. Test jest powtarzany po zakończeniu sekwencji ćwiczeń. Na tym etapie ułatwia on zaobserwowanie postępów. Dzięki niemu łatwiej jest dobrać kolejne ćwiczenia.

Naturalna terapia przeciwbólowa i skuteczny sposób na stres

Dzięki ćwiczeniom przedstawionym w tej książce będziesz wiedział, jak złagodzić ból szyi, ramion i nadgarstków. Przy tym pozbędziesz się niewłaściwych wzorców ruchowych. Zastąpisz je zachowaniami korzystnymi dla swojego zdrowia. W ten sposób poczujesz się rozluźniony i swobodny. Zyskają na tym zarówno twoje ciało, jak i psychika. Joga jest bowiem także doskonałym sposobem na stres. Jeśli codziennie będziesz wykonywać jedno-dwa ćwiczenia, w zupełności to wystarczy. Zasada jest prosta – lepiej ćwiczyć każdego dnia przez 5 minut niż raz w tygodniu przez godzinę. Sprawdza się ona zarówno w przypadku jogi dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych jej form.

Sprawdź, jak dzięki jodze powięziowej uwolnić się od bólu mięśni i stawów

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ