Fizjologia jogi – praktyczne wskazówki - Okładka książki

Fizjologia jogi – praktyczne wskazówki

Jak dzięki ćwiczeniu jogi poprawić funkcjonowanie organizmu, jego układów, narządów i gruczołów

Tytuł oryginału: The Physiology of Yoga
  • ISBN: 978-83-8272-559-9;
  • Cena katalogowa: 139.30 zł;
  • Ilość stron: 320;
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami;
  • Format: 16,5 x 24 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2023;
  • Nr wydania: I;
Natalia Paszko
Natalia Paszko
10
0

Fizjologiczne mechanizmy działania jogi na zdrowie i organizm człowieka

Fizjologia jogi to dziedzina, dzięki której poszerzysz swoją wiedzę na temat jogi i ludzkiego ciała. Zrozumiesz jej fizjologiczne mechanizmy i przekonasz się, jak praktyka jogi, czyli ta prosta aktywność fizyczna wpływa na twoje zdrowie – głównie na ciało i umysł. Napisana przez specjalistów i ekspertów łączących swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinach medycyny, jogi i terapii ruchem. Prezentują w tej kompleksowej i unikalnej książce szczegółowe informacje w tym ćwiczenia oddechowe dla wszystkich praktykujących jogę na każdym etapie zaawansowania. Skupiają się na fizjologicznych aspektach jogi i dokładnie wyjaśniają wpływ jogi na poszczególne układy oraz narządy ciała.

Praktyczne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych praktyków terapii jogą

Joga – idealna aktywność fizyczna łagodząca ból kręgosłupa, pleców i stawów

Jeśli interesujesz się jogą, na pewno słyszałeś o wielu korzyściach, jakie zapewnia ta przyjemna aktywność fizyczna. Terapia jogą może pomóc ci zrelaksować się, poprawić elastyczność, wzmocnić mięśnie, zlikwidować ból kręgosłupa, pleców i stawów oraz zwiększyć świadomość twojego ciała. Dzięki tej książce odkryjesz wiele praktycznych wskazówek i ćwiczeń jogoterapii, które będziesz mógł skutecznie stosować w swojej praktyce jogi, a także w codziennym życiu.

Pozycje, ruchy i ćwiczenia oddechowe na zwiększenie połączenia między ciałem a umysłem

W tym obszernym, z anatomicznymi rysunkami i diagramami, kompendium wiedzy na temat wpływu jogi na ciało i umysł człowieka znajdziesz mnóstwo wskazówek, które wykorzystasz w swojej codziennej praktyce jogi. To cenne źródło informacji nie tylko dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą aktywnością fizyczną. Ale również dla wszystkich zaawansowanych joginów, instruktorów jogi i innych profesjonalistów związanych z fizjoterapią, medycyną sportową i anatomią.

Joga jako metoda łagodzenia bólu kręgosłupa, pleców i stawów

Fizjologiczne mechanizmy działania jogi
na zdrowie i organizm

Autorzy wyjaśniają, pozytywny wpływ jogi na układ nerwowy, oddechowy, hormonalny, metaboliczny i sercowo-naczyniowy. A także inne układy oraz funkcje organizmu. Przedstawiają badania naukowe, które potwierdzają, że regularna terapia jogą i ćwiczenia oddechowe przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. Między innymi pomagają w leczeniu chorób, takich jak: astma, choroby serca, cukrzyca czy bóle z kręgosłupem. Wpływają również na obniżenie poziomu stresu i lęku. Poprawiają jakość snu, regulują ciśnienie krwi oraz zwiększają elastyczność mięśni i stawów.

Jak bezpiecznie praktykować jogę i wykonywać asany, aby uniknąć kontuzji i urazów

Dzięki tej książce dowiesz się jak prawidłowo oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe wykonywać. Nauczysz się kontrolować swój oddech oraz zapoznasz się z różnymi technikami oddechowymi, np. ujjayi, bhastrika i kapalabhati, co korzystnie wpłynie na jakość twojego oddychania i zwiększy wydajność płuc. Odkryjesz uzdrawiający wpływ medytacji na mózg i układ nerwowy. A także przekonasz się, że regularna praktyka medytacji zmniejsza objawy depresji i lęku poprawiając koncentrację oraz pamięć. Ponadto dowiesz się, czym jest biomechanika ciała. Jakie mięśnie oraz stawy są zaangażowane podczas wykonywania każdej pozycji (asany) oraz jak uniknąć kontuzji wykonując każde z przedstawionych ćwiczeń.

Przekonaj się jak, praktykować jogę
w sposób bezpieczny i efektywny
dla ciała i umysłu

ZAPISZ SIĘ