Oddychanie metodą Butejki

Proste ćwiczenia oddechowe, które wyeliminują głód tlenowy, aktywują nerw błędny i poprawią zdrowie

 • ISBN: 978-83-8272-356-4;
 • Cena katalogowa: 89.80 zł;
 • Ilość stron: 352;
 • Oprawa: miękka;
 • Format: 14,5 x 20,5 cm;
 • Data ostatniego wydania: 2023;
 • Nr wydania: I - dodruk;
Ewelina Kuryłowicz
Ewelina Kuryłowicz
10
0

Metoda Butejki – proste ćwiczenia oddechowe, które wyeliminują głód tlenowy

„Jeśli potrafisz kontrolować i korygować swój oddech, da ci to ogromne korzyści.

Jeśli popełnisz błędy, będzie to jak Czarnobyl dla twojego ciała.

Oddychanie jest porównywalne do energii atomowej”.

– prof. Konstantyn Pawłowicz Butejko

Oddychanie wydaje się najprostszą i najbardziej naturalną czynnością. Oddychamy mechanicznie, nie zastanawiając się nad każdym wdechem i wydechem. Mimo tego większość ludzi oddycha nieprawidłowo. Prof. Konstantyn Pawłowicz Butejko, ceniony lekarz, odkrył, że główną przyczyną wielu schorzeń jest nadmierne oddychanie – hiperwentylacja. Nadmierny oddech nas osłabia. Sprawia, że marzną kończyny, zatyka się nos i zwężają drogi oddechowe. Powoduje chrapanie, bezdech senny, choroby serca, a nawet zaburzenia emocjonalne (np. stany lękowe). Czym charakteryzuje się nadmierne oddychanie? Oto kilka cech:

 • oddychanie przez usta,
 • głośny oddech, nawet podczas odpoczynku,
 • duże ruchy klatki piersiowej,
 • częste wzdychanie, ziewanie, pociąganie nosem,
 • ciężki oddech, nawet w nocy, chrapanie, bezdech senny.

Metoda Butejki – proste ćwiczenia oddechowe, które wyeliminują głód tlenowy

Jak zatem oddychać prawidłowo? I czym jest ten tajemniczy zdrowy oddech? To proste! Zdrowy i naturalny oddech sprowadza się do pięciu poniższych zasad: oddychaj przez nos, oddychaj do dołu, powoli, bez wysiłku i cicho. Jak robić to dobrze? Rozwiązaniem jest trening oddechu, który opracował prof. Butejko.

Metoda Butejki polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń oddechowych, które pomogą stopniowo zmniejszyć głębokość twojego oddechu. Pozwoli ci to podnieść poziom dwutlenku węgla w organizmie i wyeliminować schorzenia, które są wynikiem głodu tlenowego (czyli niedoboru tlenu w tkankach). Metoda Butejki to doskonała terapia w przypadku chorób, takich jak astma, alergie, choroby jelit czy cukrzyca. To również doskonały sposób na stres, stany lękowe i wyciszenie umysłu. Dzięki tej książce dowiesz się, jak wykorzystać metodę Butejki w praktyce.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o oddychaniu, ale bałeś się zapytać

Nauczy cię tego dr Ralph Skuban, uznany badacz oddechu i ekspert pranajamy. W swojej książce odkrywa przed tobą wszystko, co powinieneś wiedzieć o oddychaniu. Dowiesz się, jak rozpoznać naturalny oddech i jakie skutki dla twojego zdrowia ma jego brak. Poznasz istotną rolę dwutlenku węgla w oddychaniu. Większość osób myśli o nim jako o truciźnie, mimo że w rzeczywistości jest życiodajnym gazem, bez którego nie moglibyśmy oddychać. CO2 odpowiada również za równowagę kwasowo-zasadową krwi – kontroluje pH krwi. Na nowo spojrzysz także na swój nos i jego prawdziwą rolę w procesie zdrowego oddychania.

Jak prawidłowo oddychać? Poznaj tajniki terapii oddechem

Autor prezentuje proste ćwiczenia oddechowe, takie jak „ćwiczenia na udrożnienie nosa” czy „lekkie ćwiczenia na ciężkie czasy”. Będą one doskonałym wprowadzeniem do treningu oddechu i stopniowo zwiększą twoją tolerancję na dwutlenek węgla. Dowiesz się, jak zmierzyć swoją pauzę kontrolną (przerwę oddechową), dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić, czy oddychasz tyle, ile faktycznie potrzebuje twój organizm. Odkryjesz również zalety zredukowanego oddechu i praktyczne porady, które pomogą ci go wypracować. Autor nie zapomniał również o sportowcach i osobach praktykujących jogę. Odpowiada na pytania, czy głęboki oddech podczas ćwiczeń fizycznych jest wskazany, jak oddychać podczas biegu, a także w jaki sposób schładzać oddech po aktywności fizycznej. W książce znajdziesz również wskazówki dotyczące zwiększenia wydajności dzięki stosowaniu spowolnionego oddechu w codziennych treningach.

Metoda Butejki – wypróbuj ją sam!

Oddychaj w dłonie

Poniższe ćwiczenie jest wyjątkowo proste i przyjemne. Dlatego stanowi szybką pomoc w razie napadu astmy lub ataku paniki. Ataki paniki zawsze idą w parze z nadmiernym oddychaniem. Związany z nimi poważny niedobór CO2 powoduje stres i pobudza neurony. Dlatego uspokojenie oddechu jest najszybszym sposobem na wyrwanie się z samonakręcającej się spirali hiperwentylacji i paniki. To doskonały sposób na stres.

Podstawą tego ćwiczenia jest zasada oddechu zwrotnego, czyli wdychasz to samo powietrze, które wydychasz, tyle że w delikatniejszej formie niż w przypadku oddychania w papierową torebkę.

Opis ćwiczenia:

1. Usiądź. Dłonie ułóż na kształt pustego naczynia i zatkaj nimi nos oraz usta. Wygodniej ci będzie, jeśli dodatkowo oprzesz łokcie o stół.

2. Oddychaj przez kilka minut w dłonie. W ten sposób część twojego wydechu bogatego w CO2 trafi z powrotem do twoich płuc przy wdechu.

3. Jeśli możesz, oddychaj tylko przez nos. Spróbuj świadomie poprowadzić oddech do brzucha, nie do klatki piersiowej. Uspokój oddech.

4. Wytrzymaj tak przez kilka minut, aż objawy odpuszczą.

Staraj się, na ile to możliwie w trudnej dla ciebie sytuacji, rozluźnić się podczas wydechu. Ataki paniki i nadmierne oddychanie zawsze idą w parze. Dzięki tej wiedzy możesz kontrolować sytuację, więc nie będziesz już bezradnie zdany na jej łaskę. Uświadom to sobie, a z czasem ustąpi także strach przed paniką, który niekiedy wystarczy, by wywołać kolejny atak. Wiesz, że możesz coś z tym zrobić.

Metoda Butejki – trening oddechu, z którym odzyskasz zdrowie!

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ