Leczenie mięśniaków macicy – jak uniknąć tabletek i operacji w chorobach kobiecych
Z roku na rok rośnie liczba kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy. Powodem są zarówno coraz późniejsze ciąże, jak i współczesny styl życia. Czy w tej sytuacji istnieje skuteczny sposób na poprawę zdrowia? Chirurgiczne usunięcie mięśniaków nie rozwiązuje problemu. Kolejne bowiem szybko powstają w innym miejscu. Natomiast braniu leków często towarzyszą skutki uboczne. Jednak istnieją mniej inwazyjne metody, które w stosunkowo wczesnym stadium dają spore szanse na zahamowanie rozwoju i objawów mięśniaków macicy. W tej inspirującej książce znajdziesz alternatywę dla pigułek i operacji w postaci medycyny naturalnej. Poznasz też uzdrawiającą moc diety wegetariańskiej i nauczysz się eliminować skutki zaburzeń hormonalnych. Dowiesz się, na czym polega kuracja obkurczająca mięśniaki i jak wzmocnić mikrobiom jelitowy, by zwiększyć zdolności obronne organizmu. Pewnie szykujesz się teraz na pasmo przykrych wyrzeczeń… Otóż nie! Autorki przygotowały bowiem zestaw fantastycznych przepisów na smaczne potrawy. Są one nie tylko przyjazne zdrowiu, ale i miłe dla podniebienia.
Czym są mięśniaki macicy?
Mięśniaki macicy należą do najczęściej występujących u kobiet łagodnych nowotworów. Ryzyko zachorowania na nie wzrasta wraz z wiekiem w okresie między dojrzewaniem a menopauzą. Ostatnie badania wykazały, że dużą rolę w rozwoju tego rodzaju chorób kobiecych, oprócz predyspozycji genetycznych, odgrywa styl życia. Nie bez znaczenia jest nadwaga wywołana nadmierną konsumpcją węglowodanów prostych i produktów odzwierzęcych. Dochodzą do tego zaburzenia hormonalne spowodowane toksynami środowiskowymi, brakiem przeciwutleniaczy, niewłaściwym metabolizmem estrogenów i niedoborem progesteronu.
Jakie są objawy i skutki nieleczonych mięśniaków macicy?
Mięśniaki mogą nie tylko utrudniać zajście w ciążę, ale również prowadzić do komplikacji w czasie porodu. W skrajnych przypadkach bywają przyczyną poronień. Tego typu niezłośliwe nowotwory mogą dawać się we znaki nie tylko w kontekście ciąży. Powodują bowiem silne krwawienia w krótkich odstępach czasu. Wtedy organizm traci nie tylko dużo krwi, ale i wiele cennych minerałów. Jak widać, skutki nieleczonych mięśniaków mogą być poważne. Należy przy tym pamiętać, że objawy mięśniaków macicy są bardzo zindywidualizowane, a one same różnią się wielkością i umiejscowieniem.
Dieta wegetariańska – leczenie mięśniaków macicy może być… smaczne
Znaczną część książki stanowią przepisy na smaczne i łatwe do przygotowania potrawy. Wśród nich znajdziesz zarówno pomysłowe śniadania, jak i lunche. Są też sycące dania główne, pełnowartościowe zupy i sałatki. Nie zabrakło także smoothie czy wypieków. Ochronią one twoją macicę przed mięśniakami, a jeśli już je masz – spowolnią ich wzrost. Wszystkie proponowane dania bazują na diecie wegetariańskiej. Żywność pochodzenia roślinnego w parze ze zmianami trybu życia skutecznie wspiera leczenie mięśniaków macicy, wzmacniając przy okazji mikrobiom jelitowy. Jednak nie jest to tylko książka kucharska. Dowiesz się z niej również, jak przy pomocy prostych trików ułatwić sobie życie, poprawić zdrowie oraz zwiększyć siły witalne. Przy okazji nauczysz się w naturalny sposób wzmacniać jelita i redukować poziom estrogenu. Poznasz 12 fundamentalnych wskazówek żywieniowych i mieszanki ziołowe na mięśniaki. Wreszcie – otrzymasz listy produktów zalecanych i tych, których lepiej unikać. Co ważne, każdy zawarty w książce przepis posiada praktyczne oznaczenia. Są tu potrawy proste i szybkie, zawierające fitoestrogeny lub prebiotyki. Ułatwi to codzienne komponowanie posiłków.
Medycyna naturalna, alternatywna i ziołolecznictwo – skuteczne wsparcie leczenia mięśniaków macicy
Oprócz diety wegetariańskiej i zmiany trybu życia autorki polecają inne metody likwidujące objawy mięśniaków macicy. Są wśród nich terapie z zakresu medycyny naturalnej i alternatywnej, w tym homeopatia, sole Schüsslera czy ziołolecznictwo. Zwłaszcza ziołolecznictwo ma korzystny wpływ na regulację zaburzeń hormonalnych. Dobre efekty dają również ajurweda i Tradycyjna Medycyna Chińska. Mięśniaki często określa się mianem „śmietnika”. Dlatego w ich przypadku sprawdzają się terapie odtruwające organizm, wyrównujące gospodarkę kwasowo-zasadową i oczyszczające jelita.
Naturalne i skuteczne terapie na choroby kobiece
Bez względu na to, jaką terapię zdecydujesz się wybrać po konsultacji ze swoim lekarzem, pamiętaj, że zmiana sposobu żywienia jest konieczna. Współczesna żywność, bogata w produkty odzwierzęce, wyroby mączne i cukier, sprzyja rozwojowi tego typu nowotworów. Mając w pamięci skutki nieleczonych mięśniaków, należy uznać to za nieodzowny wstęp do pozytywnych zmian.