Gdy jedzenie staje się rujnującą zdrowie trucizną
Szwajcarski medyk Paracelsus stworzył koncepcję, która mówiła o tym, że „dawka czyni truciznę”. To oznaczało, że jedyna różnica pomiędzy lekarstwem a trucizną tkwi w przyjętej ilości. Czy wiesz, że w tym kontekście można rozpatrywać także żywność? To, co zjadasz, może być zarówno silnym lekarstwem, jak i powoli działającą trucizną. Tak jest z produktami wzmagającymi produkcję histaminy w organizmie. Alkohol, wędzone mięso, pomidory, dojrzewające sery, ocet, truskawki, zawierające gluten zboża – to tylko niektóre z nich. Dlatego, jeśli jesteś stale zmęczony, cierpisz z powodu chorób autoimmunologicznych, odczuwasz niepokój, boli cię głowa, masz częste wysypki, alergie pokarmowe i stany zapalne, może to oznaczać, że jesteś osobą wrażliwą na gluten, histaminę lub inne substancje zapalne. Jest na to ratunek! Dieta przeciwzapalna i oczyszczająca, a także dania o niskiej zawartości histaminy. To podstawa skutecznego detoksu w chorobach jelit i nie tylko.
Na czym polega dieta przeciwzapalna i dieta niskohistaminowa?
Co oznacza nietolerancja histaminy? Jakie są przyczyny nietolerancji histaminy? Histamina może powodować pojawienie się objawów alergii pokarmowych i uczulenia, mimo że nie doszło do kontaktu z alergenem. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest niedobór diaminooksydazy. Enzymu, który w jelitach rozkłada histaminę zawartą w żywności. Podwyższenie poziomu histaminy może również wystąpić jako skutek silnego stresu, wysiłku fizycznego, chorób, przyjmowania antybiotyków czy przewlekłych chorób jelit.
Zmiana odżywiania po wprowadzeniu diety niskohistaminowej zadziała jak terapia oczyszczająca cały organizm. A to pomoże złagodzić wiele symptomów i przyczyni się do poprawy stanu zdrowia. Przeciwzapalna i niskohistaminowa dieta koncentruje się na równowadze i odpowiednim wykorzystaniu potęgi naturalnego odżywiania. Wymaga wykluczenia z jadłospisu składników wysokohistaminowych i wprowadzeniu do niego dań o niskiej zawartości histaminy. Co więc jeść, aby pozbyć się stanów zapalnych? Dieta przeciwzapalna obfituje w rośliny strączkowe, świeże, chude mięso i ryby, owoce, bezglutenowe zboża, zioła, oliwę z oliwek, nasiona i warzywa. Zakazane są natomiast cukry rafinowane, czerwone mięso i produkty przetworzone.
Ponad sto prostych przepisów na bezglutenowe potrawy i dania o niskiej zawartości histaminy
Autorka, certyfikowana dietetyczka, przygotowała wyjątkową książkę kucharską. Omawia w niej naukowe podstawy nietolerancji histaminy i związane z nią dolegliwości (w tym zespół aktywacji komórek tucznych). Zgłębia również temat diety przeciwzapalnej i diety niskohistaminowej, która pomoże ci odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie. W książce znajdziesz ponad sto prostych przepisów na bezglutenowe potrawy, które pomogą ci zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się alergii pokarmowych i stanów zapalnych w organizmie. Zdrowe odżywianie przyniesie ulgę twojemu układowi trawiennemu i będzie najlepszą terapią służącą pokonaniu męczących cię dolegliwości i chorób autoimmunologicznych.
W książce o diecie przeciwzapalnej znajdziesz również:
- pomocną listę zdrowych produktów i suplementów, które warto włączyć do diety,
- wskazówki i porady kuchenne,
- tabelę z przepisami,
- pomysły na 15-minutowe posiłki,
- jadłospis 30-dniowy, który możesz zastosować jako dietę eliminacyjną,
- porady dotyczące jedzenia poza domem,
- menu na różne okazje.