Nowa kuchnia wegetariańska. Dieta, która chroni serce i wydłuża życie

Dieta, która chroni serce i wydłuża życie

  • ISBN: 978-83-64278-68-6;
  • Cena katalogowa: 39.30 zł;
  • Ilość stron: 312;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2019;
  • Nr wydania: III;
Irena Kloskowska
Irena Kloskowska
15
0

Kuchnia wegetariańska — dlaczego jest coraz popularniejsza

Żeby wyprodukować 1 kg białka zwierzęcego, potrzeba 10 kg białka roślinnego. Do tego współcześnie produkowana żywność jest mocno przetworzona. Co to oznacza? Do jej produkcji używa się szeregu substancji, począwszy od nawozów sztucznych poprzez antybiotyki czy hormony przyspieszające przyrost masy zwierząt hodowlanych. Do tego dochodzą środki ochrony roślin i konserwanty. W efekcie przemysłowo produkowana żywność nie jest obojętna dla zdrowia. Zmorą obecnych czasów są coraz powszechniejsze alergie pokarmowe czy otyłość. Wymienione powody sprawiają, że coraz więcej osób szuka zdrowych alternatyw. Jest nią kuchnia wegetariańska, która zaleca spożywać produkty świeże, jak najmniej przetworzone. Małgorzata i Norbert Duży, autorzy tej książki, zainteresowali się nią dwadzieścia lat temu. Jak sami przyznają, wówczas dania wegetariańskie były uważane za dziwactwo. Dziś weganami bądź wegetarianami są tysiące Polaków. Obecnie to łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Jedz, jak chciała natura

Autorzy książki przekonują, że dieta wegetariańska jest dla człowieka naturalna. Ludzki organizm ma wiele cech wspólnych ze zwierzętami owocożernymi. Przykładem mogą być np. zęby. U drapieżników zęby trzonowe są ostre, długie i szpiczaste. U człowieka natomiast, podobnie jak i u orangutanów, zęby trzonowe są płaskie. Za to dobrze rozwinięte są siekacze. Jelito mięsożercy jest trzy razy dłuższe niż tułów, z kolei u roślinożercy aż dwanaście razy. Ręce człowieka, podobnie jak i roślinożerców, mają długie i ruchliwe palce przystosowane do zrywania owoców. Drapieżniki mają natomiast twarde i ostre pazury, przydatne do rozrywania mięsa. Także żołądek mięsożercy wydziela dziesięć razy więcej kwasu solnego i ma inny kształt niż żołądek roślinożercy. Warto wiedzieć, że podczas spożywania mięsa przez człowieka wytwarzają się związki chemiczne o właściwościach trujących. Większość zostaje wydalona z kałem. Część jednak zostaje wchłonięta przez tkanki ciała, gdzie tworzy źródła ognisk zapalnych i tak zwane złogi. Te ostatnie są przyczyną zatruwania organizmu.

Poznaj zasady, jakimi charakteryzuje się kuchnia wegetariańska

Dania wegetariańskie są znacznie zdrowsze. W tej książce znajdziesz zasady, dzięki którym nauczysz się je prawidłowo komponować. Przede wszystkim dowiesz się, jak przygotowywać potrawy, by zawierały odpowiednią ilość białka.

– przynajmniej 50% produktów spożywaj w stanie surowym i od nich zaczynaj posiłki,
– zastępuj produkty oczyszczone produktami pełnowartościowymi, nieoczyszczonymi,
– każdego dnia spożywaj zieleninę,
– w codziennym w menu powinna znajdować się surówka, sałatka z warzyw korzeniowych, liściowych, kapustnych i owoców,
– pamiętaj o białku roślinnym,
– nie niszcz zawartych w warzywach witamin i składników mineralnych niewłaściwą obróbką,
– używaj przypraw ziołowych do każdego posiłku.

Kuchnia wegetariańska nie jest skomplikowana. Wypróbuj przepisy z książki

W książce znajdziesz przepisy z warzywami na różnego rodzaju dania, takie jak obiadowe, sałatka czy zupa. Rośliny są bowiem źródłem witamin, składników mineralnych, białek, węglowodanów. Zawierają też substancje chemiczne o dużej aktywności biologicznej. Co ważne, można dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka, nie jedząc mięsa. Dobrym rozwiązaniem jest zupa fasolowa, wegetariańska zupa meksykańska czy sałatka z soczewicą. Jak przekonują autorzy, dania z warzywami są nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Z książki dowiecie się, jak zrobić sos serowy czy dip jogurtowy, które wzbogacą wasze potrawy z warzyw.  Kuchnia wegetariańska zawiera dania, które pozwalają nie tylko zapobiegać chorobom, lecz także je leczyć.

Jedz na zdrowie!

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ