Endometrioza – problem ponad 2 milionów Polek!
Endometrioza jest jedną z najczęstszych chorób kobiecych. Według szacunków cierpi na nią około 7–15% wszystkich kobiet, które osiągnęły dojrzałość płciową. Na świecie jest ich blisko 200 milionów, a w samej Polsce prawie 2 miliony! Choroba ta atakuje kobiety w wieku rozrodczym. Daje o sobie znać po wystąpieniu miesiączki i często nawraca w okresie menopauzy. Endometrioza charakteryzuje się nieprawidłowym umiejscowieniem endometrium, czyli tkanki, która wyścieła jamę macicy. U chorych endometrium znajduje się również poza obszarem macicy. Na przykład na otrzewnej, w jajnikach, bliźnie po cesarskim cięciu, a nawet w płucach czy mózgu. Organizm uznaje tkankę za wroga i próbuje ją wyeliminować. Skutkuje to pojawieniem się stanu zapalnego oraz bólu.
Objawy endometriozy – problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia hormonalne
W przypadku endometriozy nie ma jednego, jednoznacznego objawu. Najczęściej występującym symptomem jest bolesne miesiączkowanie. Nie tylko brzmi okropnie, ale i jest okropne! Są to skurczowe bóle w podbrzuszu przed, w czasie lub po miesiączce. Niestety, endometrioza objawia się nie tylko w postaci bólu w podbrzuszu.
To tylko kilka innych, częstych objawów endometriozy:
- ból w czasie lub po stosunku płciowym i problemy w życiu intymnym;
- bezpłodność lub problemy z zajściem w ciążę;
- wyczerpanie;
- nudności i wymioty;
- mocno wzdęty brzuch;
- ból i/lub krwawienie przy oddawaniu moczu lub stolca;
- zaparcia lub biegunki;
- ból w dolnej części pleców lub odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
- zaburzenia hormonalne;
- silne krwawienia miesiączkowe.
Do nietypowych objawów endometriozy należeć mogą:
- ból bioder;
- bóle nóg (przeważnie po lewej stronie);
- ból w pochwie, odbytnicy;
- refluks, często w czasie menstruacji;
- migreny, często w czasie menstruacji;
- nerwobóle (kości łonowej, rwa kulszowa między odbytem a pochwą).
Diagnozowanie i leczenie endometriozy
Jakie są przyczyny endometriozy? Dlaczego tak trudno ją zdiagnozować? I co najważniejsze, w jaki sposób leczyć endometriozę? Na wszystkie te pytania odpowie Autorka – Martina Liel, która sama zmaga się z tą chorobą. W książce dzieli się swoją przepełnioną bólem historią. Rzuca nowe światło na chorobę z naukowego punktu widzenia. W łatwy i przystępny sposób objaśnia kluczowe zagadnienia, które dotyczą kobiet cierpiących na endometriozę. Znajdziesz tu informacje dotyczące sposobów diagnozowania choroby, a także jej prawdopodobnych przyczyn. Dowiesz się jak wygląda leczenie endometriozy. Od medycyny konwencjonalnej – farmakoterapii, ziołolecznictwa, terapię hormonalną leczenie chirurgiczne, aż po medycynę naturalną.
Tradycyjna Medycyna Chińska i ziołolecznictwo w walce z objawami endometriozy
Tak! Medycyna naturalna przynosi wspaniałe efekty w leczeniu endometriozy. Tradycyjna Medycyna Chińska ze swoimi ziołami i akupunkturą wzmocni twój układ odpornościowy, który jest nadwyrężony przez stany zapalne. Poznasz również zalety stosowania homeopatii i ziołolecznictwa. Dowiesz się jak wykorzystać aromaterapię, biofeedback, terapie kwiatowe Bacha, a także ajurwedę. Poznasz konkretne wskazania i informacje dotyczące stosowania każdej z tych terapii.
Endometrioza, jak z nią żyć? Kompletny poradnik dla chorych
Endometrioza odciska swoje piętno nie tylko na zdrowiu kobiety, ale również na jej psychice, życiu rodzinnym i intymnym. Dlatego Autorka skupia się też na wpływie endometriozy na psychikę chorej. Dowiesz się w jaki sposób wykorzystać umysł do poprawy zdrowia i okryjesz wpływ emocji na proces zdrowienia. Poznasz metodę Wildwuchs, która pomoże ci nawiązać kontakt ze swoim ciałem. Zaczniesz o nie dbać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Pomocne będą rady dotyczące diety w endometriozie. Dowiesz się co warto suplementować przy tej chorobie kobiecej. A nawet poznasz odpowiednią aktywnoścć fizyczną, która poprawi ukrwienie, wyrobi mięśnie i aktywuje twój metabolizm. Fizjoterapeutka doradzi ci również, w jaki sposób łagodzić objawy za pomocą przyjemnych ćwiczeń rozciągających. Autorka, bazując na swoich doświadczeniach i badaniach naukowych, stworzyła kompletny poradnik dla chorych na endometriozę. Znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania, a także praktyczne porady, które pomogą ci złagodzić objawy endometriozy i powrócić do zdrowia.