Obrzęk limfatyczny – naturalne leczenie

Jak samodzielnie wyeliminować zastoje limfy dzięki prostym ćwiczeniom i diecie o niskiej zawartości sodu i tłuszczu

  • ISBN: 978-83-8272-522-3;
  • Cena katalogowa: 89.80 zł;
  • Ilość stron: 376;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 16,5 cm x 24 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2023;
  • Nr wydania: I;
Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
20
0

Obrzęk limfatyczny – kto jest narażony na jego wystąpienie?

Oparzenia, urazy, zabiegi chirurgiczne, otyłość, choroby układu krążenia – to jedne z najczęstszych przyczyn wystąpienia obrzęku limfatycznego. Na zastój limfy narażeni są też pacjenci z nowotworami po leczeniu operacyjnym i radioterapii. W ich przypadku ryzyko obrzęku limfatycznego jest wysokie. Jak widzisz, obrzęk może dotknąć każdego, a gdy już się pojawi, potrafi bardzo skomplikować życie chorego. Ciało jest opuchnięte, bolesne, u chorego pojawia się stałe uczucie ciężkości, mrowienie i kłucie. Obrzęk limfatyczny może wystąpić w dowolnym obszarze ciała. Na przykład na twarzy, głowie, szyi, narządach płciowych, piersiach lub tułowiu, ale najczęściej występuje w rękach i nogach.

Jak rozwija się obrzęk limfatyczny?

Gdy układ limfatyczny funkcjonuje prawidłowo, naczynia limfatyczne przenoszą nadmiar płynu z przestrzeni śródmiąższowych do naczyń limfatycznych. Jednak, gdy płyn nie przepływa swobodnie w układzie limfatycznym, pozostaje w przestrzeniach śródmiąższowych, zamiast przemieszczać się do naczyń limfatycznych. W rezultacie dochodzi do wycieku z naczyń limfatycznych, co prowadzi do obrzęku limfatycznego. Objawy obrzęku mogą zmieniać się w czasie. Jeśli choroba nie jest leczona, kończyna lub dotknięty nią obszar ciała coraz bardziej brzęknie, boli i nieestetycznie wygląda. Stan ten może również spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu opuchniętych części ciała.

Niestety, obrzęk limfatyczny jest rzadko diagnozowanym i stosunkowo mało poznanym schorzeniem. Jeśli podejrzewasz u siebie objawy obrzęku limfatycznego lub jesteś pacjentem z nowotworem, otyłością czy chorobą układu krążenia, nie oznacza to, że musisz być skazany na opuchliznę, ból i nieestetyczny wygląd! Z obrzękiem można żyć i można z nim wygrać. Ta książka to twój przewodnik w powrocie do zdrowia! Dzięki niej poznasz sposoby i metody domowego leczenia obrzęku limfatycznego, nie tylko rąk czy nóg, ale także innych części ciała.

Poradnik dotyczący domowego leczenia obrzęku od doświadczonych specjalistek

Ann DiMenna jest certyfikowaną i doświadczoną terapeutką leczenia obrzęku limfatycznego. Od wielu lat pomaga pacjentom z tym schorzeniem Jean LaMantia jest wykwalifikowaną dietetyczką. Przez wiele lat zajmowała się osobami chorymi na nowotwór, a teraz pomaga również pacjentom dotkniętym obrzękiem. Ustala dla nich wytyczne żywieniowe, które wspierają tradycyjne metody leczenia. W tym praktycznym przewodniku Autorki przedstawiają diagnostyczne i terapeutyczne metody kontrolowania obrzęku limfatycznego i zapobiegania jego powikłaniom. Książka jest ilustrowana wieloma instruktażowymi grafikami, wykresami, diagramami i fotografiami, które pomogą ci zrozumieć różne metody terapeutyczne (takie jak bandażowanie, taping, ćwiczenia na obrzęk limfatyczny rąk i nóg, pończochy i rękawy uciskowe) oraz zalecenia żywieniowe.

Skuteczne sposoby na obrzęk limfatyczny – drenaż, bandażowanie, taping i ćwiczenia

Dzięki lekturze pierwszej części książki poznasz podstawowe informacje dotyczące obrzęku limfatycznego: przyczyny, czynniki ryzyka i sposoby na jego ograniczenie. Chorzy nauczą się, jak mierzyć dotknięte obrzękiem kończyny i systematycznie sporządzać wykresy danych, aby śledzić przebieg swojej choroby. W drugiej części książki Autorki przedstawiają procedury terapeutyczne stosowane w leczeniu obrzęku limfatycznego, takie jak manualny drenaż limfatyczny czy proste ćwiczenia na obrzęk limfatyczny rąk lub nóg. A także opisują, jak prawidłowo i skutecznie korzystać z tych narzędzi. Informacje są poparte zdjęciami i przykładami z praktyki Ann DiMenny.

Obrzęk limfatyczny – zastosuj prostą dietę przeciwzapalną

Czy wiesz, że bardzo pomocna w domowym leczeniu obrzęku limfatycznego jest dieta przeciwzapalna? Trzecia część książki jest właśnie o tym! Stanowi omówienie roli żywienia oraz suplementów w leczeniu i profilaktyce obrzęku limfatycznego. Jean LaMantia przedstawia zalecenia dietetyczne dotyczące płynów, białka, sodu, żywności przeciwzapalnej, tłuszczów i olejów, masy ciała i suplementów diety. W przystępny sposób wskazuje, w jaki sposób dieta przeciwzapalna uzupełnia tradycyjne terapie. Jeśli zastanawiasz się, co mógłbyś jeść na diecie przeciwzapalnej przy obrzęku limfatycznym, a czego unikać, Autorki nie zostawią cię bez pomocy! W książce znajdziesz przejrzyste zalecenia żywieniowe, plany posiłków i ponad 50 przepisów kulinarnych. Zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach dotkniętych obrzękiem limfatycznym.

Nie pozwól, aby obrzęk cię ograniczał!

Zaletą tej publikacji jest też to, że Autorki posługują się odniesieniami do literatury medycznej i dostarczają niezbędnych informacji opartych na dowodach naukowych. Ponadto udostępniają wiele źródeł i godnych zaufania stron internetowych, z których pacjenci mogą korzystać, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat domowego leczenia obrzęku limfatycznego. Ta książka to wyjątkowe, bo kompleksowe źródło cennych informacji dotyczących obrzęku limfatycznego. Dzięki informacjom opartym na dowodach naukowych, zdjęciom, pomocnym pytaniom i odpowiedziom oraz zrozumiałym diagramom, książka ułatwi ci radzenie sobie z chorobą. A także zapobieganie poważnym, ograniczającym jakość życia powikłaniom.

Poznaj domowe sposoby na obrzęk limfatyczny

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ