Co wywołuje refluks? Jakie są objawy tej choroby? Jaka jest najlepsza dieta na refluks?
Około 20% Polaków doświadcza dolegliwości związanych z refluksem. Zgaga, uczucie pieczenia, cofanie się treści pokarmowej, ból w klatce piersiowej, duszność, chrypka, przewlekły kaszel, stałe odchrząkiwanie to najczęstsze objawy tej choroby. Refluks żołądkowy jest oznaką zaburzonej funkcji przewodu pokarmowego. Większość osób ma też inne uciążliwości ze strony układu pokarmowego. Jak wynika z badań prowadzonych przez Autorkę, w rzeczywistości zespół jelita drażliwego (IBS) i refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) nakładają się na siebie. Dlatego zwróć uwagę, czy wzdęciom i bólom brzucha towarzyszy też uczucie ucisku w gardle. Okazuje się, że przypadłości dotyczące przełyku często wiążą się z chorobami jelit. W tym poradniku znajdziesz pomocny indeks objawów refluksowych, który pomoże ci sprawdzić, ile masz powiązanych z refluksem objawów i na ile są one poważne. Dowiesz się też, jaka jest najlepsza dieta na refluks.
Dowiedz się, jak wyleczyć refluks i pozbyć się zgagi domowymi sposobami
Próbowałeś pozbyć się zgagi, kaszlu i bólu różnymi metodami? Nie zdały one egzaminu? Zacznij od swojej kuchni i zdrowego odżywiania. W tej książce Autorka, specjalistka z zakresu terapii żywieniowych i zaburzeń w zakresie leczenia chorób układu trawiennego, podzieli się z tobą prostym programem na to, jak pokonać refluks domowymi sposobami. Udowodni, że zamiast skupiać się jedynie na łagodzeniu dolegliwości, trzeba wyeliminować ich przyczyny. Warto wiedzieć, że jednym z czynników powodujących refluks czy chorobę wrzodową żołądka jest nadmierne zakwaszenie organizmu. Niewłaściwe odżywianie tylko pogłębia te problemy. Dlatego bardzo skuteczną formą leczenia jest przeciwzapalna dieta na refluks, której zasady poznasz w tym poradniku.
Zastosuj skuteczny program leczenia zakwaszenia organizmu i stanów zapalnych w 3 krokach
Niewielkie zmiany w twojej kuchni i jadłospisie pozwolą ci pozbyć się refluksu na dobre. Przekonasz się, że zdrowe odżywianie jest najskuteczniejszą formą terapii. Dania przeciwzapalne, dieta na refluks o niskiej kwasowości oraz dieta low-FODMAP pomogą ci pozbyć się dolegliwości oraz chorób układu trawiennego i jelit. Pierwszy etap terapii prowadzi do zatrzymania bólu i łagodzenia dyskomfortu.
Drugi krok ma na celu przywrócenie zdrowia jelit poprzez zapobieganie fermentacji i wprowadzanie pokarmów przyspieszających gojenie się ubytków w przewodzie pokarmowym. Z kolei trzeci krok pomoże ci stopniowo wprowadzać wyeliminowane pokarmy i komponować posiłki, które nie będą podrażniały żołądka i jelit. Wykorzystasz również gotowe tabele zawierające harmonogram ponownego wprowadzania produktów, które są kwaśne lub tradycyjnie znane jako wyzwalacze refluksu.
W trakcie programu leczenia refluksu i chorób jelit będziesz jeść:
1. Pokarmy niskokwasowe – warzywa, owoce, tłuszcze, białka, węglowodany, przyprawy i przyprawy o niskiej zawartości kwasu. Dieta o niskiej kwasowości będzie etapem wstępnym planu leczenia. Z kolei podczas stosowania trzeciego kroku zaczniesz ponownie wprowadzać kwaśne pokarmy, aby sprawdzić, jak twój organizm będzie je tolerował.
2. Żywność low-FODMAP – pokarmy o niskiej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Na tym etapie znacząco ograniczysz spożycie węglowodanów. Dieta low-FODMAP pozwoli ci zwalczyć stany zapalne w organizmie.
3. Dania przeciwzapalne – zdrowe, niezbędne tłuszcze, takie jak łosoś, orzechy i oliwa z oliwek; zdrowe chude białka; zioła, takie jak tymianek, rozmaryn i oregano; warzywa, takie jak jarmuż i szpinak; i inne znane spożywcze środki przeciwzapalne, takie jak imbir, kurkuma i aloes.
4. Produkty wysokobłonnikowe – błonnik pomoże ci w regularnym wypróżnianiu, usuwaniu odpadów i toksyn, które gromadzą się w jelitach. Dodatkowo może on zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy oraz obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Dieta na refluks. Łatwe przepisy na pyszne i sycące dania – wypróbuj jeden z nich
Zupa warzywna z wołowiną
Składniki:
1 łyżka stołowa oliwy z oliwek
225 g bardzo chudej, mielonej wołowiny
1 por (tylko zielona część, posiekany i dokładnie umyty)
obrana i posiekana marchew – 1 sztuka
1 wydrążona i posiekana główka kopru włoskiego
1 szklanka pokrojonej zielonej fasolki
7 szklanek bulionu drobiowego
1 łyżeczka suszonego tymianku
½ łyżeczki soli morskiej
Wykonanie:
1. W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek na średnim ogniu. Dodaj mieloną wołowinę, por, marchew i koper włoski i podsmaż wszystko, mieszając od czasu do czasu, aż wołowina się zarumieni, a warzywa będą miękkie. Zajmie to około 5 minut.
2. Dodaj zieloną fasolkę, bulion, tymianek i sól. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj przez następne 5 minut.
Skutecznie zatrzymaj refluks dietą
Interesujesz się tematem diety i zdrowego odżywiania? Zapraszamy na blog superodzywianie.pl