ŚWIATOWY DZIEŃ FIZJOTERAPII 2023

Data: 08.30.2023
Kategorie: Bez kategorii

Światowy Dzień Fizjoterapii, jak co roku, przypada na 8 września. To świetna okazja dla wszystkich fizjoterapeutów, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Ciągłe podnoszenie kompetencji jest kluczem do zapewnienia odpowiednich usług dla osób wymagających pomocy. To właśnie fizjoterapeuci dbają o naszą sprawność ruchową w chwili kontuzji lub poważnej choroby i potrafią uchronić nas przed poważnymi zabiegami chirurgicznymi.

Głównym celem Światowego Dnia Fizjoterapii jest uświadomienie roli, jaką fizjoterapia odgrywa w naszej codzienności. Wiele osób wymaga specjalistycznej pomocy w zakresie ruchu, poprawy pracy stawów i innych części ciała. Niestety, nasz tryb życia w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia, co może skutkować powstawaniem różnych chorób i schorzeń.

Fizjoterapia to sprawdzona i wszechstronna terapia

Uważa się, że fizjoterapeuci są jednymi z trzech najważniejszych specjalistów medycznych, zaraz po lekarzach i pielęgniarkach. To oni prowadzą specjalistyczne rehabilitacje, będące często jedyną deską ratunku dla pacjentów, umożliwiając im odzyskanie normalnego życia. To dzięki fizjoterapii często możemy uniknąć poważnych i ryzykowanych operacji chirurgicznych.

Jednym z częstszych przypadków wymagających interwencji fizjoterapeuty są wady postawy i skrzywienie kręgosłupa. Fot. Depositphotos

Praktyczne zastosowanie fizjoterapii

Zdarza się, że fizjoterapeuci są myleni z masażystami. Owszem, w obu przypadkach mamy do czynienia z terapeutami manualnymi, a do swojej pracy używają przede wszystkim rąk. Jednak istnieje różnica polegająca na tym, że fizjoterapeuci opracowują plany leczenia różnorodnych schorzeń, takich jak złamania, uszkodzenia stawów, urazy wielonarządowe, a nawet stan po udarze mózgu i zawale serca. Zakres zastosowania fizjoterapii jest niezwykle szeroki.

Jak możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się na wizytę kontrolną w wybranej klinice. Specjalista oceni, czy nasza postawa wymaga poprawy, zasugeruje i dobierze ćwiczenia, a nawet może znaleźć źródło naszych uciążliwych bólów, sztywności, napięć mięśniowych i innych dolegliwości. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno i nie warto bagatelizować sygnałów, jakie wysyła nam nasze ciało.

Jeśli chcesz samodzielnie zgłębić w świat fizjoterapii – sięgnij po nasze publikacje!

Joga - recepta na choroby przewlekłe. Proste asany na skuteczną poprawę zdrowia i samopoczucia – Cory Martin Joga Nowy ilustrowany przewodnik Leslie Kaminoff Amy Matthews Osteopatia i joga w samoleczeniu Friederike Reumann Osteopatia w domu. Proste metody, dzięki którym złagodzisz przewlekły ból głowy, szyi, ramion, pleców, bioder, kolan i stóp - skutecznie i długotrwale - dr Torsten Pfitzer, Marion Lechner

ZAPISZ SIĘ