Przewlekły kaszel, czyli kiedy kaszel może być powodem do niepokoju
Przewlekły kaszel, nazywany również chronicznym, to kaszel, który utrzymuje się przez okres dłuższy niż cztery tygodnie. Jest niezwykle częstym schorzeniem, jednak niewielu lekarzy wie, jak prawidłowo go diagnozować oraz leczyć. Dr Jamie Koufman, laryngolog i światowej sławy ekspert w zakresie choroby refluksowej, rozwiązuje zagadkę uporczywego kaszlu! Stosując swój plan leczenia pomogła już tysiącom pacjentów wyleczyć refluks, stany zapalne i chroniczny kaszel. Teraz również i ty możesz skorzystać z jej porad i w końcu wrócić do zdrowia!
Czy dręczy cię przewlekły kaszel? Spójrz na jego objawy!
Budzisz się w nocy, kaszląc gwałtownie albo nie mogąc złapać tchu?
Czasami dławisz się, bo masz wrażenie, że się dusisz i z trudem łapiesz powietrze?
Mówienie, śpiewanie lub rozmowa przez telefon sprawiają, że kaszlesz?
Śmiech lub chichotanie powodują kaszel?
Zmiana temperatury sprawia, że kaszlesz?
Miewasz poranną chrypkę lub często łamie ci się głos?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco choćby na część pytań, to problem chronicznego kaszlu może dotyczyć również ciebie!
Refluks i dysfunkcja nerwu błędnego – najczęstsze przyczyny chronicznego kaszlu
Przewlekły kaszel często mylony jest z astmą lub kaszlem palacza. Jednak, jak dowodzi Autorka, jego przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Najczęstszymi przyczynami uporczywego kaszlu są bowiem refluks oraz dysfunkcja nerwu błędnego, której skutkiem jest kaszel neurogenny. Innymi przyczynami przewlekłego kaszlu są: alergie, zapalenie zatok, katar. A także niewydolność głośni, zbyt duży nacisk woskowiny, a nawet nowotwór. Dzięki tej książce będziesz mógł samodzielnie zdiagnozować przyczynę swojego chronicznego kaszlu! Pomogą ci w tym praktyczne testy zamieszczone przez dr Koufman. Wśród nich znajdziesz indeks zamknięcia głośni, indeks objawów refluksu oraz przewlekłego kaszlu.
Leczenie chronicznego kaszlu – dieta przeciwreflusowa
Oprócz poznania przyczyny przewlekłego kaszlu znajdziesz tu również sposoby jego leczenia. Autorka przedstawi ci szereg terapii, które pozwolą ci wyeliminować objawy. Najważniejszym elementem jej planu leczenia jest dieta przeciwrefluksowa. Korzyści z jej stosowania odczują również osoby, które nie borykają się z refluksem. Wyeliminujesz ze swojego jadłospisu produkty bogate w kwas, który podrażnia twój układ pokarmowy i drogi oddechowe, a także wywołuje stany zapalne. W książce znajdziesz listę produktów, które możesz jeść oraz wskazówki, jak w prosty sposób wprowadzić dietę przeciwrefluksową do swojej codzienności.
Przewlekły kaszel, poznaj gotowy plan działania
Zdrowe odżywianie to podstawa, ale jak jeszcze możesz sobie pomóc? Dzięki drobnym zmianom w stylu życia. Autorka serwuje ci garść porad, jak poczuć się lepiej. Wśród nich znajdziesz np. wyeliminowanie ciasnych ubrań, czy pasków. Unikanie intensywnych ćwiczeń, takich jak bieganie, pływanie czy podnoszenie ciężarów po jedzeniu. Zamiast tego wyjdź na poobiedni spacer! Nie podjadaj w nocy, ponieważ to główna przyczyna utajnionego refluksu dróg oddechowych. Jak mówi Autorka, dopasowana dieta przeciwrefluksowa oraz zmiany w stylu życia u większości pacjentów stanowią klucz do wyleczenia. Jednak w niektórych przypadkach potrzebne jest również leczenie farmakologiczne. Dlatego dowiesz się również, jakie leki są najskuteczniejsze w leczeniu choroby refluksowej i układu pokarmowego. Poznasz też zabiegi medyczne, które warto wykonać oraz dowiesz się, kiedy konieczna jest operacja.