Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością

  • ISBN: 978-83-8272-619-0;
  • Cena katalogowa: 109.90 zł;
  • Ilość stron: 472;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 16,5 x 24 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2023;
  • Nr wydania: I - dodruk;
Ewelina Kuryłowicz
Ewelina Kuryłowicz
30
0

Ajurweda w praktyce — zacznij od aromatycznej kąpieli z dodatkiem ziół i kwiatów!

Szybkie tempo życia sprawia, że często poświęcamy zbyt wiele czasu jednym aspektom życia, jednocześnie zaniedbując inne. By zapewnić sobie harmonię na poziomie ciała i ducha niezbędne jest utrzymanie równowagi na wszystkich płaszczyznach. Taką koncepcję stylu życia oferuje ajurweda! To indyjski system medyczny stosowany już w starożytności. Ajurwedyjska terapia polega na równoważeniu trzech energii w organizmie (dosz): vaty, pitty i kaphy. Wykorzystuje do tego dietę ajurwedyjską, a także terapie medycyny naturalnej, takie jak joga, medytacja, czy pranajama. Ważną częścią ajurwedyjskiego systemu poprawy zdrowia jest również pielęgnacja twarzy i ciała. Wyobraź sobie kąpiel leczniczą z dodatkiem ziół, kwiatów i olejków eterycznych. Poczuj na własnej skórze leczniczy dotyk masażu wykonanego aromatycznymi olejami do ciała. Dzięki tej książce będziesz mógł doświadczać tych przyjemności na co dzień. Acharya Shunya, nauczycielka wedyjskich nauk ajurwedy, jogi i wedanty, odkryje przed tobą, czym jest ajurweda w praktyce. Odkryjesz tu zasady ajurwedy, poznasz swój typ doszy, poznasz przepisy diety ajurwedyjskiej. Dowiesz się również jak medytować i prawidłowo oddychać dzięki pranajamie.

Czy odżywiasz się zgodnie z typem swojej doszy?

Jaką doszą jesteś? Twórczą i pomysłową vatą? Bystrą i ambitną pittą? Spokojną i opanowaną kaphą? A może w twoim organizmie nie ma jednej dominującej doszy i jesteś podwójną lub potrójną doszą? W zależności od dominującej w twoim ciele energii – vaty, pitty i kaphy – w ajurwedzie przyporządkowano odpowiedni sposób odżywiania. Tak naprawdę często sami intuicyjnie wybieramy produkty, które odpowiadają naszej doszy. Kierujesz się smakiem, zapachem czy temperaturą posiłku. W tej książce Autorka odkryje przed tobą każdą z dosz. Dzięki temu z łatwością ustalisz, jaka energia dominuje w twoim organizmie. Poznasz przyczyny i objawy podrażnionej doszy, a także dowiesz się, w jaki sposób przywrócić doszom równowagę z pomocą diety ajurwedyjskiej i zmian w stylu życia. Odkryjesz tu przepisy na dania, które nie tylko zrównoważą twoją energię. Będą również prawidłowo dobrane pod względem typu agni, który reprezentujesz. Poznasz posiłki zgodne z porami roku i nauczysz się przestrzegać stałych godzin ich spożywania. Na nowo spojrzysz na smaki i ich działanie na dosze. Czy wiedziałeś, że kwaśny smak jest idealny dla pitta i kapha, a gorzki pozytywnie wpływa na vatę?

Dosza vata - poznaj dietę ajurwedyjską i powrót do zdrowia
Dosza pitta - ajurweda
Dosza kapha - dieta i odchudzanie

Abhayanga – ajurwedyjski masaż uzdrawiający

Ale dieta ajurwedyjska to nie wszystko! Autorka zwraca twoją uwagę na pielęgnację twarzy i ciała. Dlatego odkrywa przed tobą ajurwedyjski masaż, zwany abhayanga, który ma cudowne właściwości zdrowotne. Odżywia organizm na wielu poziomach: skóry, tkanki nerwowej, mięśni i stawów. Do wykonania abhayanga wykorzystuje się ciepły olej, który nie tylko relaksuje, ale również obniża ciśnienie krwi i opóźnia procesy starzenia. Brzmi przyjemnie, prawda? Ważne jest również to, że masaż abhayanga możesz wykonać samodzielnie w domu! Stosując ten rodzaj terapii, przyniesiesz ukojenie swojemu zmęczonemu ciału i z łatwością się odprężysz. Zyskasz większą siłę witalną, a także poprawisz samopoczucie. Jak podpowiada Autorka, wykorzystanie do masażu oleju sezamowego z dodatkiem ashwagandhy uwalnia nadmiar energii vata. Dzięki temu twój umysł i ciało odzyskają równowagę.

Zanurz się w świecie egzotycznych zapachów i przyjemnych

Oprócz uzdrawiającego masażu, w ajurwedzie szczególne miejsce zajmują rytuały pielęgnujące twarz i ciało. Należą do nich m.in. lecznicze kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych i ziół. A także ajurwedyjskie peelingi przygotowane na bazie różnych mąk, z dodatkiem mleka kokosowego, szafranu czy kurkumy. Autorka przygotowała receptury na kojące maseczki do twarzy ze świeżym ogórkiem. A także płukanki i odżywki do włosów na bazie ziół i kwiatów. Znajdziesz tu nawet przepis na wykonanie płukanki i balsamu do oczu! Odkryjesz również, w jaki sposób odpowiednio pielęgnować jamę ustną, np. dzięki płukaniu ust olejem, czyszczeniu języka. Te zabiegi medycyny naturalnej nie tylko korzystnie wpłyną na twoją urodę, ale również będą doskonałym sposobem na stres. Dlatego nie czekaj dłużej i zanurz się w świecie egzotycznych zapachów, przyjemnych masaży, aromatycznych przypraw i ziół!

Poczuj przyjemność płynącą z ajurwedyjskiej pielęgnacji

Już dziś wypróbuj jeden z wielu przepisów na ajurwedyjską maseczkę do twarzy.

AJURWEDYJSKA MASECZKA PIELĘGNACYJNA NA LATO
Składniki
⅛ szklanki mleka kokosowego
1 łyżeczka oleju rycynowego
Pulpa z jednego średniego lub dużego awokado

1. Zmieszaj wszystkie składniki. Rozsmaruj na twarzy i pozostaw na 15 minut.
2. Namocz czystą, miękką ściereczkę w chłodnej wodzie i wyciśnij, żeby nie ciekła. Delikatnie zetrzyj maskę.
3. Spłucz chłodną wodą, jeśli potrzeba spryskaj twarz wodą różaną i nałóż lekki krem nawilżający.

Zasady ajurwedy w jednym miejscu, czyli cenny towarzysz dla tych, którzy pragnąć poznać ajurwedę

„Ta publikacja jest cennym towarzyszem dla tych, którzy pragną zrozumieć i stosować holistyczne koncepcje zdrowia i uzdrawiania w przypadku prawdziwych wyzwań. Znajdziesz tu wiele prawdziwych pereł mądrości, które zachęcą cię do uważnego i pozytywnego stylu życia”.
– Suhas Kshirs agar, lekarz BAMS

„Czytanie tej książki ma wielki urok. To rzadkie i świeże zjawisko serca i duszy ajurwedy oraz jej mądrości w nowoczesnej książce o stylu życia. Zawiera ona tyle historii, że każdy znajdzie coś dla siebie oraz wiele narzędzi, które pomogą zmienić życie. I na koniec jest to książka o ajurwedzie, która przemawia do nas wszystkich”.
– dr n. med. Siva Mohan, założycielka Veda MeLA i członkini zarządu Kalifornijskiego Stowarzyszenia Medycyny Ajurwedyjskiej

„Pięknie napisana książka, która oferuje wyjątkowe spojrzenie na zaczerpnięte z ajurwedy proste i skuteczne zmiany diety i stylu życia, które możesz wprowadzić, aby cieszyć się lepszym zdrowiem”.
– dr Diana I. Lurie, profesor neurofarmakologii na Uniwersytecie w Montanie oraz redaktor naczelna „Ayurveda Journal of Health”

Poznaj korzyści płynące z ajurwedy!

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ