Ajurweda – medycyna indyjska

Tysiącletnia tradycja gwarancją Twojego zdrowia

  • ISBN: 978-83-8272-274-1;
  • Cena katalogowa: 59.50 zł;
  • Ilość stron: 356;
  • Oprawa: miękka;
  • Format: 14,5 x 20,5 cm;
  • Data ostatniego wydania: 2022;
  • Nr wydania: IV - dodruk;
Mariusz Warda
Ewelina Kuryłowicz
0
0

Ajurweda – najstarszy system opieki zdrowotnej!

Ajurweda to indyjska medycyna naturalna, która liczy tysiące lat. Została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za najstarszy system opieki zdrowotnej na świecie! Obejmuje wiedzę o zależnościach ciała, umysłu i ducha. Podkreśla wagę naturalnego trybu życia. Uczy autoregulacji funkcji organizmu oraz sterowania przemianą materii z pomocą ajurwedyjskiej diety. Udziela porad służących pobudzaniu naturalnych zdolności samouzdrawiających organizmu. Terapia ajurwedą obejmuje ćwiczenia oddechowe (takie jak pranajama), oczyszczanie organizmu, czy korektę sposobów myślenia. Kładzie duży nacisk na odpoczynek oraz praktykę jogi i medytacji. Uczy stosowania aromaterapii, ajurwedyjskich ziół, kamieni i odpowiedniego doboru kolorów. Jeśli szukasz książki o ajurwedzie dla początkujących to nie mogłeś trafić lepiej! Znajdziesz tu wszystko czego potrzebujesz, by rozpocząć swoją ajurwedyjską przygodę!

Ajurweda i dieta ajurwedyjska
Odkryj zasady ajurwedy i ciesz się zdrowiem

Ajurweda dla początkujących – zasady ajurwedy, dosze, dieta

Twoim przewodnikiem po tej wędrówce będzie Monika Ptak-Korbacz – naturoterapeutka i terapeutka ajurwedy. W prosty sposób opisuje tu zasady ajurwedy, począwszy od jej filozofii, aż po jej praktyczny wymiar. Omawia czym są ajurwedyjskie dosze (wata, pitta i kapha) i jaka jest ich rola w utrzymaniu twojego zdrowia. Zwraca również uwagę na przyczyny i symptomy braku równowagi w każdej z nich. Wskazówki zawarte w tej książce pozwolą ci określić swój typ osobowości i sylwetki (typ konstytucyjny). Dzięki temu będziesz w stanie skomponować ajurwedyjską dietę idealnie dopasowaną do swojego typu psychosomatycznego. Poznasz zasady przygotowania posiłków, optymalną porę ich spożywania. Pozwoli ci to przez długie lata cieszyć się czystością i sprawnością układu pokarmowego.

Diagnoza na podstawie pulsu, języka, paznokci, oczu i warg

Ale ajurweda to nie tylko dieta. To przede wszystkim jedna z głównych gałęzi medycyny naturalnej! W tej książce o ajurwedzie dla początkujących odkryjesz teorię powstawania chorób według medycyny indyjskiej. Dowiesz się jak je diagnozować, np. na podstawie pulsu, języka, paznokci, oczu, czy warg. W ten sposób będziesz mógł wcześnie wykryć patologiczne objawy i podjąć środki zaradcze, zapobiegając rozwojowi choroby. Odkryjesz również skuteczne terapie naturalne, takie jak oczyszczanie organizmu (pańczakarma) leki ajurwedyjskie czy aromaterapia.

Zasady ajurwedy - ajurweda dla początkujących
Aromaterapia to jedna z terapii wykorzystywanych w ajurwedzie

Joga i ajurweda – dowiedz się jakie ćwiczenia powinieneś wykonywać

Autorka, która jest również trenerką pilates, zwraca uwagę na odpowiednie ćwiczenia oraz praktykę jogi. Oprócz podstawowych informacji i cennych wskazówek dotyczących jogi, przedstawia również asany odpowiednie dla każdego typu doszy. Dzięki temu dowiesz się, że osoby o przewadze doszy wata powinny skupić się na miednicy i jelicie grubym. Osoby w typie pitta wyciągną największe korzyści z asan, które rozluźniają napięcie w środkowej części brzucha. Ajurweda pomoże ci również wybrać odpowiednią aktywność fizyczną dopasowaną do twojej doszy! Tak, to możliwe! Dla przykładu osoby z dominacją konstytucji wata powinny uprawiać aktywność fizyczną w cieple. Najlepiej od 6 do 10 rano, kiedy panuje biologiczny czas kapha. A osoby z przewagą pitty powinny ćwiczyć z największą intensywnością w chłodne pory dnia i roku.

Medytacja ajurwedyjska. Czy czwartek to najlepszy dzień na medytację?

Czy wiedziałeś, że według ajurwedyjskiej astrologiinajlepszym dniem na medytowanie jest czwartek? To dzień Jowisza. Zaraz po nim plasują się środa (Merkury), poniedziałek (Księżyc) i piątek (Wenus). Medytacja najlepiej udaje się, gdy księżyc przybywa, o wschodzie lub zachodzie słońca albo wczesnym świtem. Dlaczego? To czas, w którym dominuje energia wata. Dlatego praca nad wszystkimi aspektami z nią związanymi (prana i umysł) jest zdecydowanie łatwiejsza. Jaki rodzaj medytacji jest odpowiedni dla twojej doszy? Czy jest to medytacja pustej kuli? Medytacja na mantrach? A może medytacja z płomieniem świecy? Jakie ćwiczenia oddechowe będą z nimi współgrały? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce!

Ajurweda – Twój klucz do zdrowia!

Tabela ze stron 170-177

 

Patroni:

ZAPISZ SIĘ