W zdrowym ciele, zdrowy… MÓZG!
Każdy z nas wielokrotnie słyszał o dobroczynnym wpływie sportu na zdrowie. Szczupła sylweta, silne mięśnie, profilaktyka chorób, wzrost energii to tylko kilka korzyści płynących z regularnego treningu. Jednak czy wiedziałeś, jak aktywność fizyczna wpływa na mózg? To nie tylko doskonały sposób na stres, ale również poprawę pamięci i koncentracji. Wyostrzysz również intelekt, zwiększysz neuroplastyczność mózgu i utrzymasz umysł w dobrej formie! Badania dowodzą, że ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie, fizycznie przebudowują mózg dla uzyskania jego maksymalnej wydajności. Aktywność mięśni powoduje wytwarzanie białek. Te z kolei wędrują przez krwiobieg do mózgu, gdzie odgrywają kluczową rolę w procesach myślowych. Oznacza to, że gdy ćwiczysz swoje ciało, ćwiczysz mózg!
Neuronauka, czyli jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?
Odpowiedzi na to pytanie udzieli ci dr John J. Ratey, światowej sławy psychiatra i profesor psychiatrii klinicznej w Harvard Medical School. Opierając się na wynikach badań naukowych (m.in. z neuronauki), odkryje, dlaczego aktywność fizyczna jest kluczowa dla twojego samopoczucia. Wyjaśni, co mówi nauka o ćwiczeniach i treningu w kontekście tworzenia bloków przyswajanej wiedzy w mózgu. Odkryje, jak ćwiczenia wpływają na twój nastrój, lęki, uwagę, poprawę pamięci i koncentracji. Jak chronią przed stresem i odwracają niektóre z procesów starzenia mózgu. A także jak – w przypadku kobiet – pomagają poradzić sobie z często burzliwymi efektami zmian hormonalnych.
Aktywność fizyczna to doskonały sposób na stres i broń w walce z depresją i lękiem
Aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy – istotnych neuroprzekaźników zawiadujących twoimi myślami i emocjami. Ich brak lub niedobory w organizmie łączone są z wystąpieniem depresji oraz lęku. Czy wiedziałeś, że przewlekła depresja powoduje obkurczanie niektórych obszarów mózgu? Natomiast wysoki poziom stresu niszczy połączenia między miliardami komórek nerwowych w mózgu. Wyniki badań naukowych dowodzą, że odpowiednie ćwiczenia fizyczne wyzwalają kaskadę związków neurochemicznych i czynników wzrostu. Mogą one odwrócić ten proces, fizycznie wzmacniając konstrukcję mózgu. Ale jak to działa?
Neuroplastyczność mózgu – ćwicz mózg, ćwicząc ciało
Mózg reaguje podobnie jak mięśnie. Powiększa się podczas jego używania i zmniejsza, kiedy z niego nie korzystamy. Poszczególne neurony w mózgu łączą się ze sobą za pomocą „listków”. Listki te zlokalizowane są na strukturach przypominających gałęzie drzewa. Ćwiczenia powodują, że te gałęzie rosną i rozkwitają nowymi pąkami. A to, na najbardziej podstawowym poziomie, poprawia funkcjonowanie twojego mózgu. Działają jak „nawóz”, który pobudza neurony do tworzenia wzajemnych połączeń i wzrostu. Sprawiło to, że są one kluczowym elementem w procesach neuroplastyczności i neurogenezy mózgu!
Jak utrzymać umysł dobrej w formie? Wystarczy poranny bieg!
W tej książce dr Ratey utrwala koncepcję, że odpowiednie ćwiczenia fizyczne mają niezwykły wpływ na zdolności poznawcze i zdrowie psychiczne. Odkrywa przed tobą studia przypadków oraz setki badań naukowych. Potwierdzają one skuteczność ćwiczeń aerobowych w walce z depresją, lękiem, stresem, ADHD, deficytem uwagi. Są również skuteczne przy radzeniu sobie ze zmianami hormonalnymi, chorobami neurodegeneracyjnymi, menopauzą czy starzeniem się. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ nie tylko na poprawę pamięci i koncentracji czy proces uczenia się, ale również stanowią skuteczną terapię uzależnień czy walki z agresją. To pierwsza taka książka, która szczegółowo odpowiada na pytanie: jak aktywność fizyczna wpływa na mózg. Na zawsze zmieni to, sposób, w jaki myślisz o porannym bieganiu – lub po prostu sposób, w jaki myślisz!
Pochwały ekspertów
„Ta książka jest prawdziwym punktem zwrotnym, który wyjaśnia coś, co próbowałem zrozumieć od lat. Ćwiczenia nie są po prostu konieczne, jak wyraźnie pokazuje dr Ratey, to medycyna”.
― Greg LeMond, trzykrotny zwycięzca Tour de France
„Nareszcie książka, która wyjaśnia mi, dlaczego czuję się o wiele lepiej, gdy biegam rano!”
― dr Susan M. Love
„Z entuzjazmem polecam tę książkę! Jeśli twoim celem jest długie i zdrowe życie, to jest to lektura dla ciebie”.
― dr Kenneth H. Cooper, „Father of Aerobics”
„Brawo! Niezwykle ważna książka. Całkowicie przekonująca i doskonale udokumentowana, przełomowa praca… Więc ruszaj! Twój mózg będzie ci wdzięczny i odwdzięczy się ci wiele razy”.
― dr Edward Hallowell, The Hallowell Centers
„Ratey wykorzystał najnowszą naukę i odkrył, że regularny trening może pomóc w budowaniu lepszego, szybszego mózgu”.
― „USA Today”